8 lutego - Dzień Zbiórki Leków

Obchodzony w najbliższą sobotę, 8 lutego, we Włoszech i niektórych innych krajach Europy Dzień Zbiórki Leków powinien być okazją do refleksji i działania na rzecz równego dostępu do leczenia i leków dla wszystkich grup społecznych - pisze abp Zygmunt Zimowski.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych opublikował z tej okazji przesłanie, pod hasłem: "Działać w duchu sprawiedliwości, miłosierdzia i solidarności".

Poniżej tekst przesłania abp Zimowskiego w języku polskim:

W najbliższą sobotę, 8 lutego, odbędzie się we Włoszech i niektórych innych krajach Europy Dzień Zbiórki Leków. Inicjatywa ta, w którą mam nadzieję, będzie się angażować coraz więcej krajów wpisuje się w Światowy Dzień Chorego obchodzony w tym roku we wtorek 11 lutego pod hasłem: Wiara i miłosierdzie: "my także winniśmy oddać życie za braci” (1 J 3,16).

Organizowana już po raz czternasty Zbiórka Leków stanowi doskonałą okazję do przypomnienia, że wciąż dziś w około 90 krajach świata działające tam systemy opieki zdrowotnej zapewniają mieszkańcom mniej niż połowę niezbędnych leków pierwszej potrzeby. Powinniśmy zatem zwiększyć nasze wysiłki również na tym polu, aby, jak podkreślił Ojciec Święty Franciszek w październiku ubiegłego roku na Lampedusie, nie tylko zagwarantowane były “podstawowe prawa obywatelskie i polityczne”, lecz aby każdy “mógł mieć swobodny dostęp do środków niezbędnych do życia: jedzenia, wody, dachu nad głową, leczenia, kształcenia oraz miał możliwość założenia i utrzymania rodziny”.

Problem dostępu do niezbędnych terapii farmakologicznych dotyka w sposób znaczący kraje słabo rozwinięte gospodarczo, ale nie tylko. Kryzys ekonomiczny, którego doświadcza wiele spośród tzw. “bogatych” państw, silnie wpłynął na narodowe systemy opieki zdrowotnej, jak i przełożył się na ograniczenie do absolutnie koniecznych środków leczenia dostępu dla wielu osób i rodzin.

Biorąc pod uwagę, jak bardzo jest ważne dla każdego z nas odpowiednie i odpowiedzialne stosowanie leków, z okazji Dnia Zbiórki Leków, pragnę podziękować wszystkim farmaceutom i firmom farmaceutycznym, które potrafią łączyć prawdziwe wymogi ich działalności z zaangażowaniem w miłosierdzie, a przynajmniej w sprawiedliwość, na poziomie krajowym i międzynarodowym. “Godne wykonywanie zawodu farmaceuty wymaga rygorystycznego przestrzegania kodeksu moralnego” – powiedział Błogosławiony, a niebawem Święty, Jan Paweł II w przemówieniu do Międzynarodowej Federacji Farmaceutów Katolickich w 1990 r. i dodał: “Jest to szczególnie istotne przy dystrybucji, produkcji i stosowaniu leków”. “Przestrzeganie takiego Kodeksu postępowania – podkreślił – zakłada wierność pewnym nienaruszalnym zasadom, które powołanie ochrzczonych i obowiązek dawania świadectwa czynią szczególnie aktualnymi”.

Dzień Zbiórki Leków może być zatem okazją do refleksji i, o ile to możliwe, działania w duchu sprawiedliwości, miłosierdzia i solidarności, na rzecz równego dostępu do leczenia i leków na całym świecie oraz dla wszystkich grup społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem tych najsłabszych: dzieci i osób starszych, biednych i żyjących na marginesie społeczeństwa.

Z perspektywy międzynarodowej, wreszcie, jak podkreśla w encyklice Caritas in Veritate Papież Benedykt XVI, jest coraz bardziej naglące, by “państwa bardziej rozwinięte gospodarczo” czyniły to “co możliwe, aby przeznaczyć większą niż dotąd część swojego produktu krajowego brutto (PKB) na pomoc dla rozwoju, respektując zobowiązania, jakie w tym zakresie zostały podjęte przez wspólnotę międzynarodową”.
Z modlitwą i błogosławieństwem,

+ Zygmunt Zimowski

Watykan, 6 lutego 2014

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LEKI

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9