Prezentacja książki na temat feminizmu ideologicznego

„Teologia feministyczna. Znaczenie i ocena” (M. Hauke, La teología feminista, significado y valoración) to tytuł książki, którą zaprezentowano na Uniwersytecie Francisco de Vitoria w Madrycie.

„Feminizm ideologiczny jest krokiem w procesie dekonstrukcji osoby” – stwierdził na prezentacji bp Reig (czyt. Reisz) Plà, ordynariusz diecezji Alcalá de Henares, który kieruje komisją episkopatu Hiszpanii ds. rodziny i obrony życia. Jego zdaniem nowa pozycja książkowa wypełniła lukę na rynku hiszpańskojęzycznym i trafnie analizuje „wpływ feminizmu na teologię katolicką oraz życie kościelne”.

„Argumenty, na których opiera się feminizm, w swoich kolejnych ewolucjach doprowadziły do powstania ideologii gender, a także teorii Queer i Cyborg” – powiedział bp Reig Plà. Zwrócił uwagę, że feminizm stopniowo stawał się coraz mocniejszy na polu opinii publicznej i kultury. „To, co w pierwszej chwili jawiło się jako «feminizm emancypacyjny», który domagał się dla kobiet prawa do głosowania lub równości między mężczyzną i kobietą, przechodziło przemianę pod wpływem różnych ideologii”. W ten sposób od „feminizmu równości” przeszło się do „feminizmu radykalnego lub feminizmu ginocentrycznego”.

W Hiszpanii ten „feminizm radykalny” znany jest bardziej „ze swoich roszczeń politycznych, a także ze związków z ruchami, które promują aborcję, atakują małżeństwo monogamiczne i nierozerwalne oraz macierzyństwo. Jednak jego zdolność do penetracji mediów stanowi wielkie wyzwanie dla myśli chrześcijańskiej” – przyznał bp Reig Plà.

Ordynariusz diecezji Alcalá de Henares przypomniał też katolicką „teologię kobiety”. W ostatnich latach Kościół dal szereg wskazówek, zachęcając kobiety, by stały się „promotorkami nowego feminizmu, który bez popadania w pokusę modelu maczystowskiego potrafiliby uznać i wyrazić prawdziwego ducha kobiecego”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6