Ziemia Święta: pojednania nie będzie

Podjęcie izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego jest faktem pozytywnym. Nie należy sobie jednak zbyt wiele po nim obiecywać - uważa dyrektor Caritas w Jerozolimie.

Zdaniem ks. Raeda Abusahliaha podstawową przeszkodą są żydowskie osiedla na terytoriach palestyńskich. Z kolei strona palestyńska jest podzielona i słaba. Dlatego postulowane rozwiązanie w postaci zasady „dwa państwa dla dwóch narodów” może się okazać w praktyce niewykonalne – uważa palestyński duchowny. Wskazuje przy tym na istnienie już setek osiedli żydowskich na terenach palestyńskich. „Zamieszkują je tysiące ludzi o bardzo konkretnym nastawieniu politycznym. Kto ich przekona do wyniesienia się?” – zwrócił uwagę ks. Abusahliah. Zauważył przy tym, że nową delimitację może Izrael zaproponować w oparciu o wznoszony przez siebie mur, którego przebieg nie odpowiada ustanowionej przez ONZ granicy z 1967 r.

Ważne jest też wzięcie pod uwagę interesów wspólnot religijnych, w tym zwłaszcza Kościołów, którym zależy na dostępie do miejsc świętych i na wolności przemieszczania się na tym terenie. Tymczasem swobody te uległy drastycznym ograniczeniom po podjęciu rozmów izraelsko-palestyńskich. Już po porozumieniach z Oslo z 1993 r. nie ma gwarancji dostępu do miejsc świętych. Wiele miejscowości, w tym Ramallah, jest praktycznie zablokowanych przez wojsko. „Trzeba międzynarodowych gwarancji, by mogło wejść w życie jakiekolwiek porozumienie, szczególnie gdy chodzi o dostęp do miejsc świętych” – stwierdził dyrektor jerozolimskiej Caritas.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8