Bezrobocie to dramat narodowy

„Bezrobocie to dramat narodowy” – napisał w liście z okazji 1 maja hiszpański bp Antonio Algora. O solidarność i poszukiwanie rozwiązań wobec panującego kryzysu gospodarczego apeluje episkopat Hiszpanii oraz tamtejsze katolickie organizacje robotnicze.

Ostatnie dane dotyczące bezrobocia w Hiszpanii są dramatyczne: osiągnęło ono 27 proc., co oznacza, że bez pracy jest 6, 2 mln osób. Tragiczna sytuacja panuje szczególnie wśród młodzieży, gdzie bezrobocie przekroczyło 57 proc. „Za tymi liczbami kryją się sytuacje wielkiego bólu i cierpienia”. „Musimy uniknąć pokusy, by przyzwyczaić się do życia z bezrobociem i popaść w rezygnację” – pisze bp Vicente Jiménez. Ordynariusz diecezji Santander zachęca do „ludzkiej solidarności i chrześcijańskiej miłości”. Hiszpańscy biskupi nie tylko wyrażają niepokój z powodu trudnej sytuacji i rosnącego napięcia społecznego, ale apelują także do polityków „o odpowiedzialność, by szukać rozwiązań panującego bezrobocia i kryzysu”. Społeczeństwo bez pracy „to społeczeństwo, które powoli staje się coraz bardziej ubogie” – pisze bp Antonio Algora.

Ordynariusz diecezji Ciudad Real podkreśla, że Hiszpania żyła ponad swoje możliwości w oparciu „o fałszywe aktywa bankowe”, czyli na kredyt. „Stąd bardziej nie zubożejemy, ponieważ zwyczajnie już jesteśmy ubożsi, niż kilka lat temu”. Walka z bezrobociem może ten proces zahamować. Także katolickie organizacje robotnicze apelują dzisiaj o sprawiedliwość społeczną, walkę z korupcją i ochronę ludzkiej godności.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11