Nowy biskup w diecezji siedleckiej

Ks. prałat dr Piotr Sawczuk przyjął 6 kwietnia w siedleckiej katedrze święcenia biskupie.

Uroczystej Mszy św., w której wzięło udział ponad 20 biskupów i kilkudziesięciu kapłanów, przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, główny szafarz święceń. Eucharystię koncelebrowali biskupi współkonsekratorzy: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce i biskup radomski Henryk Tomasik.

Obrzęd święceń rozpoczął się po Ewangelii śpiewem hymnu do Ducha Świętego. Następnie kapłani asystujący biskupowi nominatowi: ks. prałat Mieczysław Głowacki oraz ks. kan. Grzegorz Kamiński przyprowadzili biskupa elekta do głównego szafarza święceń. Ks. prałat Mieczysław Głowacki poprosił o udzielenie elektowi sakry biskupiej, po czym abp Celestino Migliore odczytał bullę nominacyjną Benedykta XVI.

W homilii biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski nawiązał do istoty posługiwania biskupiego we współczesnym Kościele i świecie.

Przypominając zawołanie biskupa nominata „Nomini tuo da gloriam” czyli „Twemu Imieniu daj chwałę”, powiedział, że ma ono wielką wymowę misyjną, ewangelijną, obwieszczającą działanie Boga. Podkreślił, że w Psalmie 115, z którego pochodzi tekst zawołania, widzimy ludzi, którzy idą za bożkami, broniąc i pragnąc zapełnić samych siebie.

- Oni nie mają odwagi i mocy, aby zaufać Bogu. Natomiast ci, którzy wierząc zaufali Bogu, przeżywają błogosławieństwo oraz błogosławią Pana. Istotą jest wiara, którą pokładamy w Bogu, który jest większy niż wszelkie ludzkie plany i instytucje – kontynuował. Zwracając się do biskupa nominata powiedział, że spadnie na niego zadanie i przywilej, wypełniania słów „Twemu Imieniu daj chwałę” na sobie samym, aby jego życie było dziełem Boga. - Ty Boże daj Twemu imieniu chwałę w nas, w naszej posłudze pasterskiej. To jest łatwe do powiedzenia, ale bardzo trudne w realizacji. Nie daj Panie, abym stanął w obronie jakichkolwiek systemów, kosztem chwały Twojego Imienia – powiedział bp Kiernikowski.

Na zakończenie zapewnił: - Wszyscy dołączamy się do twojego zawołania i chcemy poprzez twoją posługę, oddawać chwałę Bożemu Imieniu.

Przed udzieleniem święceń bp Kiernikowski zapytał elekta o gotowość do pełnienia powierzonego mu urzędu oraz posługiwania zgodnie z wolą Chrystusa i Kościoła, w jedności ze stanem biskupim i pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra Apostoła. Następnie biskup elekt upadł na twarz przed ołtarzem, a całe zgromadzenie modliło się za niego litanią do Wszystkich Świętych.

Następnie biskup siedlecki oraz obecni biskupi włożyli ręce na głowę elekta, co ma wyrażać udzielenie mocy Ducha Świętego, który włada, kieruje i który upodobni nowo wyświęconego do Chrystusa, jedynego Kapłana. Po tym geście główny szafarz święceń, położył otwartą księgę Ewangelii na głowie biskupa elekta i odmówił modlitwę święceń.

Bezpośrednio po konsekracji nastąpiły obrzędy wyjaśniające, które ukazują znaczenie święceń biskupich. Najpierw główny celebrans namaścił głowę nowo wyświęconego olejem krzyżma, co ma przypominać o mistycznym namaszczeniu Duchem Świętym, które dokonało się przez nałożenie rąk i modlitwę święceń, ukazując udział biskupa w kapłaństwie Chrystusa. Potem biskupowi Piotrowi została wręczona ta sama księga Ewangelii, którą główny szafarz święceń położył mu na głowę wskazując na to, że głoszenie słowa Bożego jest jednym z głównych zadań biskupa. Następnie biskup Piotr otrzymał insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał. Obrzęd święceń został dopełniony przez pocałunek pokoju, który nowo wyświęcony otrzymał od wszystkich obecnych biskupów. Ma to przypieczętować przyjęcie biskupa Piotra Sawczuka do kolegium biskupów.

Po modlitwie po Komunii, rozbrzmiał uroczysty hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”. W tym czasie biskup Piotr Sawczuk, w asyście biskupów współkonsekratorów, przeszedł przez środek katedry udzielając wszystkim błogosławieństwa.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele duchowieństwa oraz wiernych świeckich skierowali do nowego biskupa życzenia a on sam podziękował zgromadzonym w katedrze oraz słuchaczom łączącym się duchowo za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie za wsparcie modlitewne. Uroczystości zakończyła agapa.

Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk na swoje zawołanie przyjął słowa „Nomini tuo da gloriam” czyli „Twemu Imieniu daj chwałę”. Herb biskupi nawiązuje do tego zawołania, gdzie widnieje pusty tron, a na nim rozłożona jest księga Pisma Świętego z literami Alfa i Omega. Dwa pozostałe elementy herbu związane są z diecezją siedlecką: wizerunek Matki Bożej Leśniańskiej oraz Błogosławionych Męczenników Podlaskich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9