Order Uśmiechu dla franciszkanina

Mieszkający w USA 93-letni polski franciszkanin o. Łucjan Królikowski został odznaczony w niedzielę Orderem Uśmiechu. Międzynarodowe wyróżnienie otrzymał na wniosek pierwszoklasistów ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w stanie Connecticut.

Uroczystość udekorowania sędziwego duchownego miała miejsce w bazylice św. Stanisława w Chicopee, w stanie Massachusetts, gdzie obecnie mieszka.

"Jestem bardzo wzruszony tą uroczystością, która skupia serca polskie i daje człowiekowi impuls, ażeby tę resztę swojego życia oddać Bogu i Ojczyźnie" - powiedział o. Królikowski w krótkiej rozmowie z PAP.

Wręczając franciszkaninowi order członek kapituły orderu w USA Chester Lobrow, wskazał na niezwykłość dokonań o. Królikowskiego, który opiekował się przez całe lata i przygotował do samodzielności 150 dzieci oraz porównywał go do Janusza Korczaka.

"Dbając o siebie i swoich najbliższych nie dostrzegamy, że są obok nas nieraz dzieci niechciane, pozbawione uśmiechu, czyjegoś serca. Warto się w tym miejscu zatrzymać - dać coś z siebie. Warto być dobrym, tak jak o. Łucjan" - powiedział Lobrow PAP.

Niedzielna ceremonia zgromadziła ok. 400 osób. Jej częścią było m.in. wypicie przez kawalera orderu bez skrzywienia się soku wyciśniętego z cytryny.

"Nigdy jeszcze nie widziałem tak wspaniałego uśmiechu. Ojciec Łucjan rozpromienił nim nas wszystkich" - zapewnił PAP Tomek Moczerniuk przybyły na uroczystość specjalnie ze stanu New Jersey.

Łucjan Królikowski urodził się w roku 1919 w Nowym Kramsku. Jako student filozofii we Lwowie został w roku 1940 aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Po zwolnieniu skończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie po czym trafił na Bliski Wschód. Po studiach teologicznych w Libanie służył w armii gen. Andersa, gdzie był kapelanem. Później znalazł się pośród byłych zesłańców syberyjskich w polskim obozie w Tanzanii.

Po likwidacji obozu przebywające w nim dzieci miały zostać przewiezione do komunistycznej wówczas Polski. Aby temu zapobiec, o. Łucjan przemycił 150 sierot oraz półsierot najpierw do Włoch i Niemiec, a ostatecznie do Kanady. Kiedy zostały tam rozmieszczone w różnych szkołach opiekował się nimi do aż pełnoletniości.

Franciszkanin jest autorem książek "Pamiętnik sybiraka i tułacza", "Skradzione dzieciństwo" oraz "Miłość mi wszystko wyjaśniła. Przygody ducha".

W uznaniu za zasługi o. Łucjan otrzymał w roku 2007 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Przyznano mu też honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport.

Order Uśmiechu, który otrzymało dotąd 945 osób jest jedynym odznaczeniem przyznawanym wyłącznie na wniosek dzieci. ONZ nadała mu rangę międzynarodową.

Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in.: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, prof. Zbigniew Religa, Irena Santor, ks. Jan Twardowski, królowa Szwecji Sylwia oraz król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10