Dwóch kardynałów nie przyjedzie na konklawe

Dwóch kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe, kard. Julius Riyadi Darmaatmadjaz Indonezji i Keith Michael O'Brien ze Szkocji, zapowiedziało, że nie weźmie udziału w wyborze papieża.

Poinformował o tym w sobotę ks. Federico Lombardi. Dodał, że prace przygotowawcze w Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczną się dopiero po poleceniu jakie wyda w tej sprawie Kolegium Kardynalskie podczas swej kongregacji ogólnej. Chociaż wszystko jest już przygotowane do ich rozpoczęcia, to trzeba jednak poczekać na polecenie kardynałów – dodał rzecznik Watykanu. Jednocześnie poinformował, że Sekretariat Stanu przekazał już Kamerze Apostolskiej papieskie pieczęcie, które zostaną zniszczone.

Następnie ks. Lombardi podał liczbę kardynałów obecnych w Rzymie. W Wiecznym Mieście mieszka ich na stałe 75 (w znacznej mierze są to purpuraci, którzy przekroczyli już 80 rok życia i nie wezmą udziału w konklawe, ale mają prawo udziału w kongregacjach ogólnych). 66 purpuratów nie mieszkających na stałe w Wiecznym Mieście poinformowało o swym adresie w Rzymie. Niektórzy z nich przybędą w najbliższych dniach czwartego, piątego lub szóstego marca. Przed pierwszą kongregacją w poniedziałek rano nie będzie można podać dokładnych liczb. Inni, także spoza tej listy przybywają do Rzymu. Różni kardynałowie poinformowali, że nie przybędą do Wiecznego Miasta, w tym dwóch poniżej 80 roku życia – a więc mający prawo udziału w wyborze papieża.

Z kolei przypomniano, że w okresie sede vacante w modlitwie eucharystycznej podczas Mszy św. opuszcza się modlitwę za papieża. Zaznaczono, że w bazylice św. Piotra trwają modlitwy za kardynałów elektorów. W kaplicy Najświętszego Sakramentu trwa od 8-16 adoracja.

Ks. Lombardi przypomniał także medytację Jana Pawła II zawartą w "Tryptyku Rzymskim”, której centrum stanowi Kaplica Sykstyńska i odniesienie do konklawe. Podkreślił, że wstęp do tego poematu napisał ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger.

Nowego papieża wybierze 115 kardynałów-elektorów pochodzą z 50 krajów. Najwięcej jest Włochów – 28, następnie Amerykanów – 11 i Niemców – 6. Brazylia, Hiszpania i Indie mają po 5 purpuratów, a Francja i Polska – po 4. Ponadto po 3 elektorów mają Kanada i Meksyk, a Argentyna, Nigeria i Portugalia – po 2. Pozostałe kraje mają po 1 kardynale poniżej 80. roku życia.
Najmłodszymi kardynałami są: Indus Baselios C. Thottunkal z Kościoła syromalankarskiego, ur. 15 VI 1959), Filipińczyk Luis Antonio Tagle – 21 VI 1957 i Niemiec Rainer Maria Woelki – 18 VIII 1956).

«« | « | 1 | » | »»
 • pytanie
  02.03.2013 14:37
  A co z pozostałymi kardynałami, których "działalność" opisano w raporcie, który w grudniu otrzymał papież?
 • paweł
  02.03.2013 18:58
  dokument Benedykta XVI jest jasny. To tylko kardynał może zrezygnować z udziału w konklawe. nikt nie może mu zakazać - poza granicą wieku
 • Irobot
  02.03.2013 21:46
  Katolików jest 1,2 miliarda. 200 milionów w Europie. Na konklawe będzie stu kilkunastu elektorów. Połowa z Europy. Katolicy z poza Europy będą reprezentowani na konklawe w dużo mniejszym stopniu, niż ich współbracia w wierze ze starego kontynentu.
  Z racji tej DYSPROPORCJI właśnie ta strategiczna rezerwa katolików, ten miliard z poza Europy, jedna siódma ludzkości powinna mieć "swojego" papieża.
  Europa już sama się nie uratuje. 1% Francuzów w wieku od 18 do 25 lat chodzi do kościoła. Tu już nie pomoże najlepszy papież z Europy. Czas uruchomić strategiczną rezerwę...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8