Ponad 4 tys. przedstawicieli zakonu z całego świata, na czele z Wielkim Mistrzem Fra Matthew Festingiem, świętowało w Watykanie 900. rocznicę zatwierdzenia zakonu przez papieża Paschalisa II.
Benedykt XVI zachęcił członków tego szczególnego dzieła do pielęgnowania życia duchowego i zwracania szczególnej uwagi na konsekrację zakonną profesów, stanowiącą serce Zakonu. Tożsamość jego członków „tworzyła się na podstawie właściwości życia zakonnego: zobowiązanie do osiągnięcia doskonałości chrześcijańskiej poprzez profesję trzech ślubów, charyzmat, któremu należało się poświęcić i braterstwo między członkami. Także dziś powołanie profesa musi być obiektem wielkiej troski połączonej z dbałością o życie duchowe wszystkich” - stwierdził papież.
Papież zwrócił uwagę na to, że Zakon Kawalerów Maltańskich jako podmiot prawa międzynarodowego "nie dąży do sprawowania władzy i wpływów o charakterze doczesnym, lecz pragnie wypełniać całkowicie swobodnie swoją misję na rzecz integralnego dobra człowieka".
Spotkanie z papieżem poprzedziła msza w bazylice świętego Piotra, którą odprawił watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Wzięli w nim udział również akredytowani przy Zakonie przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wśród nich ambasador RP Hanna Suchocka.
W ramach obchodów 900-lecia ambasador Suchocka zorganizowała w Rzymie spotkanie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, liczącego około 150 osób.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).