Pierwsza na Pomorzu Poradnia Opieki Perinatalnej

W Gdańsku powstała pierwsza na Pomorzu, a druga w Polsce Poradnia Opieki Perinatalnej. Jej celem jest wsparcie psychologiczne i duchowe kobiet w ciąży ze stwierdzoną wadą letalną płodu.

Pomoc skierowana jest do rodziców na każdym etapie życia dziecka, a także po jego śmierci. Poradnia działa przy Hospicjum im ks. Dutkiewicza w Gdańsku.

Placówkę powołały do życia Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza oraz Fundacja Hospicyjna. Rodzice mogą zostać objęci opieką kiedy w badaniach prenatalnych potwierdzona jest letalna wada płodu. Chodzi tu o takie przypadki jak: zaburzenie rozwojowe prowadzące do poronienia samoistnego, zgon wewnątrzmaciczny czy zaburzenia rozwojowe prowadzące do przedwczesnej śmierci żywo urodzonego dziecka.

- To nie miejsce, to raczej sposób myślenia. To towarzyszenie rodzinie w jej drodze przez ciążę, akt narodzin i śmierci - mówi lekarz pediatra Małgorzata Grabska. - Śmierci godnej. Takiej, która nie jest "na darmo". Takiej, która pozostawia w pamięci trudne, ale jakże pełne miłości doświadczenie powitania i pożegnania dziecka - dodaje lekarka.

Jak zaznacza Bogna Kozłowska, wicedyrektor Hospicjum im. ks. Dutkiewicza celem hospicyjnej opieki perinatalnej jest wsparcie psychologiczne i duchowe kobiet w ciąży ze stwierdzoną wadą letalną płodu - od pierwszych chwil po usłyszeniu informacji, że ich dziecko będzie ciężko i nieuleczalnie chore. "Troskliwa opieka skierowana jest do rodziców na każdym etapie życia dziecka lub jego śmieci" - zaznacza Kozłowska.

Celem poradni jest przekazanie rodzicom wszelkich informacji dotyczących konsekwencji urodzenia chorego dziecka oraz przygotowanie ich na to, jak postępować z chorym dzieckiem. Zespół opiekunów uświadamia również rodzicom, jakie działania mogą być podejmowane w celu podniesienia jakości życia chorego dziecka, a jakie mogą sztucznie utrzymywać go przy życiu uzależnionym od aparatury medycznej.

- Ludzkie cierpienie, a szczególnie dzieci, jest tajemnicą i trudno znaleźć na nie wytłumaczenie. Zawsze jednak możemy okazać swoje wsparcie i miłość tym, którzy przechodzą to trudne doświadczenie i po prostu z nimi być - mówi Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej. Zapewnia, że jest "Fundacji Hospicyjnej nie zabraknie determinacji, by znaleźć środki na pokrycie jej działań".

W ramach Hospicyjnej Opieki Perinatalnej rodzice mogą liczyć na: całodobowy kontakt z koordynatorem (pod numerem 784435882); wsparcie psychologiczne i duchowe; konsultacje z lekarzem, pielęgniarką i pracownikiem socjalnym oraz przygotowanie rodziców do opieki nad ciężko chorym dzieckiem. Opieka Perinatalna może być kontynuowana także po porodzie w ramach opieki Hospicjum Domowego dla Dzieci.
 

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7