Przeprowadzone w USA badania nad hojnością Amerykanów wskazują na jej zależność od religijności. Zauważono bowiem, że w stanach, w których udział wiernych w nabożeństwach jest największy, zwłaszcza na południu kraju, notuje się największy procent wpłat na dzieła charytatywne.
W hojności na czele amerykańskich stanów plasuje się Utah, gdzie ludzie ofiarują na cele społeczne 10,6 proc. swoich dochodów, przed Missisipi i Alabamą. Najmniej hojna jest północno-wschodnia część kraju, gdzie ofiarność kształtuje się na poziomie 4,1 proc. Z dziesięciu najhojniejszych stanów amerykańskich aż w dziewięciu zwyciężył w minionych wyborach Barack Obama. Natomiast z dziesięciu najmniej hojnych stanów aż w ośmiu wygrał kandydat republikanów John McCain.
Komentując wyniki badań prof. Alan Wolfe z Boston College przestrzegł jednak przed bezpośrednim łączeniem hojności z religijnością. Ludzie w stanach mniej religijnych składają ofiary w innej formie, np. płacąc wyższe podatki, co daje większe możliwości dystrybucji środków na cele charytatywne przez rządzących. Inaczej mówiąc, wielu jest przekonanych o swym altruizmie związanym z płaceniem wysokich podatków. Zdaniem prof. Wolfe’a w rzeczywistości ofiarność bardziej przekłada się na miejscowe potrzeby, niż na przekonania religijne.
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.
W tym roku drugi raz grekokatolicy w Polsce świętowali według kalendarza gregoriańskiego.
Jubileusz Młodych odbędzie się w dniach 28 lipca-3 sierpnia.