W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, rozpoczyna się dziś VIII spotkanie formacyjne dla kapłanów, osób konsekrowanych i wolontariuszy świeckich skierowanych do pomocy Kościołowi katolickiemu na Wschodzie.
Przez trzy dni będą oni mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat historii i teraźniejszości tamtych rejonów, relacji pomiędzy poszczególnymi narodami, symboliki ikon a nawet na temat warunków klimatycznych. Mówi ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. „Wśród zaproszonych gości będzie na przykład o. Andrzej Madej OMI, który jest przełożonym misji «sui iuris» w Turkmenistanie, czy misjonarka świecka z Irkucka, która pracuje z osobami uzależnionymi, z „dziećmi ulicy”, więc to też będzie bardzo ciekawe świadectwo. Niedawno byłem za wschodnią granicą i jestem pod wrażeniem działalności charytatywnej Kościoła katolickiego, szczególnie polskich kapłanów i sióstr zakonnych” – powiedział ks. Kryża.
Organizatorem spotkania jest Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający od 1989 r. przy Konferencji Episkopatu Polski.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.