W Rio de Janeiro zakończył się kurs teologiczny dla biskupów Brazylii. Uczestniczyło w nim ponad 120 pasterzy z całego kraju
Tegorocznemu spotkaniu towarzyszył temat „50 lat od Soboru Watykańskiego II. Nowy dynamizm i nowe wyzwania dla Kościoła”. Jednym z prelegentów był kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Warto dodać, że gościem jednego z pierwszych tego rodzaju kursów dla biskupów był w 1990 r. kard. Joseph Ratzinger.
Stało się już tradycją sięgającą posługi kard. Eugênio Salesa, że archidiecezja Rio de Janeiro, na początku każdego roku, czyli w okresie letnich wakacji, organizuje spotkanie biskupów. „Jest to praca realizowana z radością przez archidiecezję i z każdym rokiem zauważamy, że przybywa liczba biskupów włączających się w to spotkanie” – powiedział gospodarz kursu teologicznego, abp Orani Tempesta.
Organizatorzy spotkania mają na uwadze stałą formację i aktualizację teologiczną biskupów. Podczas tygodniowego kursu serię konferencji wygłosili wybitni specjaliści. Wśród nich znalazł się kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga, a także abp Jean-Louis Brugués, sekretarz Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Emerytowany biskup pomocniczy Rio de Janeiro Karl Romer, od lat zaangażowany w organizację tych spotkań, zauważył, że głównym celem tegorocznego kursu było umożliwienie uczestniczącym w nim biskupom doświadczenia piękna Kościoła.
Spotkanie w Rio było też okazją do pożegnania dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Brazylii. Kard. Raymundo Damasceno de Assis, , zabierając głos w trakcie spotkania, wyraził abp. Lorenzo Baldisseriemu podziękowanie za bardzo owocną 9-letnią służbę dyplomatyczną i zaangażowanie duszpasterskie w różnych diecezjach Kościoła w Brazylii. Przewodniczący Konferencji Biskupów Brazylii przypomniał, że 5 lutego w katedrze w Brasilii sprawowana była uroczysta Eucharystia, podczas której w imieniu episkopatu i stołecznej archidiecezji wyrażano wdzięczność nuncjuszowi za bardzo wybitne zaangażowanie w pracę pasterza i dyplomaty. Kard. Assis w szczególny sposób podziękował abp. Baldisseriemu za decydującą i historyczną rolę w doprowadzeniu do zawarcia traktatu między Brazylią a Stolicą Apostolską, dzięki któremu Kościół w tym kraju uzyskał status prawny.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.