W Rio de Janeiro zakończył się kurs teologiczny dla biskupów Brazylii. Uczestniczyło w nim ponad 120 pasterzy z całego kraju
Tegorocznemu spotkaniu towarzyszył temat „50 lat od Soboru Watykańskiego II. Nowy dynamizm i nowe wyzwania dla Kościoła”. Jednym z prelegentów był kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Warto dodać, że gościem jednego z pierwszych tego rodzaju kursów dla biskupów był w 1990 r. kard. Joseph Ratzinger.
Stało się już tradycją sięgającą posługi kard. Eugênio Salesa, że archidiecezja Rio de Janeiro, na początku każdego roku, czyli w okresie letnich wakacji, organizuje spotkanie biskupów. „Jest to praca realizowana z radością przez archidiecezję i z każdym rokiem zauważamy, że przybywa liczba biskupów włączających się w to spotkanie” – powiedział gospodarz kursu teologicznego, abp Orani Tempesta.
Organizatorzy spotkania mają na uwadze stałą formację i aktualizację teologiczną biskupów. Podczas tygodniowego kursu serię konferencji wygłosili wybitni specjaliści. Wśród nich znalazł się kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga, a także abp Jean-Louis Brugués, sekretarz Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Emerytowany biskup pomocniczy Rio de Janeiro Karl Romer, od lat zaangażowany w organizację tych spotkań, zauważył, że głównym celem tegorocznego kursu było umożliwienie uczestniczącym w nim biskupom doświadczenia piękna Kościoła.
Spotkanie w Rio było też okazją do pożegnania dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Brazylii. Kard. Raymundo Damasceno de Assis, , zabierając głos w trakcie spotkania, wyraził abp. Lorenzo Baldisseriemu podziękowanie za bardzo owocną 9-letnią służbę dyplomatyczną i zaangażowanie duszpasterskie w różnych diecezjach Kościoła w Brazylii. Przewodniczący Konferencji Biskupów Brazylii przypomniał, że 5 lutego w katedrze w Brasilii sprawowana była uroczysta Eucharystia, podczas której w imieniu episkopatu i stołecznej archidiecezji wyrażano wdzięczność nuncjuszowi za bardzo wybitne zaangażowanie w pracę pasterza i dyplomaty. Kard. Assis w szczególny sposób podziękował abp. Baldisseriemu za decydującą i historyczną rolę w doprowadzeniu do zawarcia traktatu między Brazylią a Stolicą Apostolską, dzięki któremu Kościół w tym kraju uzyskał status prawny.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.