Kongres "Renovabis"

15. Międzynarodowy Kongres akcji „Renovabis” rozpoczął się we Fryzyndze koło Monachium. W obradach i warsztatach, które potrwają do soboty bierze udział ponad 300 osób z 29. krajów europejskich. Wśród referentów jest bp Jerzy Mazur z Ełku i poseł do Parlamentu Europejskiego Filip Kaczmarek. Tematem tegorocznego spotkania są przemiany w regionach wiejskich.

Reklama

Specjalne pozdrowienia w imieniu Stolicy Apostolskiej przekazał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Wyraził on ubolewanie, że „miliony ludzi w poszukiwaniu lepszych warunków życia” traci swoje ziemie ojczyste, na których się urodzili i wyrośli. Również przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso podkreślił, że ludziom zamieszkałym na obszarach wiejskich należy zapewnić godną zaufania perspektywę. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel w swoim przesłaniu napisała, że zmieniające się warunki życia na wsi stanowią wyzwanie dla wszystkich sił społecznych.

W siedmiu grupach roboczych oraz w czasie obrad plenarnych uczestnicy kongresu do soboty rozmawiać będą o wyzwaniach, jakie stoją przed obszarami wiejskimi w krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Tematem jest też wpływ pomocy strukturalnej na rozwój prowincji oraz na życie i wiarę jej mieszkańców. W centrum dyskusji w tym roku jest sytuacja na Węgrzech, w Polsce oraz Bośni i Hercegowinie.

Renovabis jest jednym z najmłodszym katolickich niemieckich dzieł pomocy. Został utworzony przez niemiecki episkopat 18 lat temu, tuż po upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Zadaniem akcji jest pomoc dla katolików z właśnie tej części Europy. W tym roku Renovabis dla polskiego episkopatu przeznaczyło 800 tys. euro.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KONGRES, NIEMCY

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10