Najpopularniejszy - św. Antoni z Padwy

Jest bardziej popularny we Włoszech niż Matka Boża i Jezus Chrystus – opowiadają księża z Italii. Skąd o tym wiadomo?

Reklama

Bo jego figury zasypane są mnóstwem listów. Często spod tej sterty korespondencji nie widać nawet uśmiechniętej twarzy Świętego. W Polsce zaszufladkowaliśmy go jako „patrona rzeczy zagubionych”. Jest skuteczny, to prawda. Do dziś pamiętam formułkę „Święty Antoni ratuj”, którą szeptała moja babcia, szukając jakiejś rzeczy, która jak na złość wsiąkła jak kamień w wodę. „Święty od znajdowania” pomagał. Kiedyś słowa babci brzmiały jak magiczne zaklęcie. Dziś widzę w nich raczej bezradny krzyk o pomoc.

Urodził się w Lizbonie w 1195 r. Jako młodziutki chłopak wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. Pilnie studiował dzieła Ojców Kościoła. Nieźle się zapowiadał, wróżono mu wielką karierę. Wszystko zmieniło się, gdy młody mnich poznał pięciu braci mniejszych. Szli do Maroka, by… głosić Ewangelię muzułmanom. To było kompletne szaleństwo. Zdumiewało również to, że nie mieli przy sobie ani grosza. Ich prosty, pogodny styl życia zrobił na nim ogromne wrażenie. Gdy rok później do klasztoru dotarła wieść, że owi bracia zginęli śmiercią męczeńską, porwany ich przykładem Antoni wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Rozpoczął studiowanie myśli Biedaczyny z Asyżu. „Zaraził się” misją głoszenia Słowa wyznawcom islamu i ruszył do Maroka. Choroba przykuła go jednak do łóżka i był zmuszony zawrócić. Płynął Morzem Śródziemnym, gdy nagle jego plany pokrzyżowała burza. Okręt, ratując się przed sztormem, zawinął na Sycylię. Stąd Antoni ruszył do Asyżu na kapitułę generalną zakonu. Tu spotkał samego św. Franciszka.

Ruszył w drogę. Jego płomienne kazania porywały tłumy. Żar, z jakim opowiadał o niebie, i liczne cuda, którymi Bóg potwierdzał te słowa, gromadziły przy nim ogromne tłumy. Musiał głosić kazania na placach, bo żaden kościół nie mógł pomieścić słuchaczy. Pracował w Lombardii, wykładał na uniwersytetach w Montpellier i Tuluzie. Zmarł 13 czerwca 1231 r. w Padwie. Już rok później został ogłoszony świętym. To był najszybszy proces kanonizacyjny w historii Kościoła! Nic dziwnego, skoro komisja papieska stwierdziła w tym czasie 5 uzdrowień z paraliżu, 7 wypadków przywrócenia niewidomym wzroku, 3 głuchym słuchu, 2 niemym mowy i 2 wypadki wskrzeszenia umarłych. Gdy po 30 latach otwarto trumnę Świętego, okazało się, że ciało uległo całkowitemu rozkładowi, ale język i struny głosowe ocalały.

Franciszkański mnich na pewno nie chciałby wyprzedzać w rankingach Świętej Rodziny, zdumiewa go też pewnie traktowanie jego misji jako biura rzeczy znalezionych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  06.09.2017 16:45
  Skoro tutaj mowa o swietym Antonim czuje ze musze sie podzielic moim malym cudem ktory mi sie przydazyl za jego sprawa. W ostatni weekend bylam na biwaku i niestety zatrzasnelam kluczyki w srodku. Wpadlam w lekka panike, ale zdecydowalam sie prosic o pomoc jakiegos swietego. Niewiedzac wtedy ktory z nich moglby mi pomoc w tej sprawie, imie swietego Antoniego nangle mi zaswitalo w umysle. Zaraz po moim krotkim blaganiu bylam w stanie znalesc kogos kto mi pomogl dostac sie do samochodu. Dzieki swiety Antoni!!!
 • Kazimierz
  15.12.2017 09:56
  Święty Antoni dziękujemy za pomoc i opiekę dla mojej rodziny, za otrzymaną pracę dla syna,za szczęśliwe podróże,za wiarę i zdrowie w rodzinie. Proszę o zdrowie dla Reginy i Kazimierza. Jezu Ufam Tobie.
 • Gosia
  15.02.2018 12:59
  Przyznam, że mi św. Antoni też głównie kojarzy się ze znajdowaniem rzeczy zagubionych. Opiszę tu ostatnią sytuację w której pomógł mi ten święty :)
  Byliśmy z mężem w Zakopanym, chcieliśmy sobie skrócić drogę do ośrodka i gps poprowadził nas przez jakieś pole, zaułki, aż do strumyczka. Wszędzie śnieg, ciężko się szło bo nie było tam jako takiej widocznej ścieżki. Gdy doszliśmy do strumyczka cofneliśmy się, bo nie dało się przejść dalej. Po powrocie tą samą drogą (ok. 300 m.) okazało się, że z kieszeni wypadła mi rękawiczka, którą naprawdę lubiłam i bardzo mi na niej zależało. Zdenerwowałam się, mąż wrócił jeszcze raz tą samą drogą szukając jej, ale że zaczynało się już robić szaro, a rękawiczka też była szara to nie znalazł jej... Dodam, że cały czas padał śnieg. Wróciliśmy więc do domu, ja bardzo zła, że nie udało się nam jej odnaleźć. Ustaliliśmy, że pójdziemy jej poszukać następnego dnia, jednak rano stwierdziłam, że nie ma sensu jej szukać bo całą noc padał śnieg i już na pewno jest przysypana. Dopiero ok. 16 mąż pyta czy idziemy szukac rękawiczki. A ja mu mówię, że niemożliwe by się znalazła, bo przecież minęło 24 h, ciągle pada śnieg, i skoro nie znalazł jej zaraz po zgubieniu to przecież niemożliwe żebyśmy ją odszukali... No ale pomyślałam, że jest szansa jeśli poproszę św. Antoniego o pomoc (juz kiedys pomgół mi w cudowny sposób znaleźć zapasowe kluczyki do auta gdy te pierwsze się zatrzasnęły w środku ;) ). No więc poszliśmy, ja się modląc, obiecując pieniądze itd... szukaliśmy jej ale dotarliśmy na koniec ścieżki i nic... pełno śniegu i nic wiecej, no zero szans... Powiedziałam więc św. Antoniemu, że jesli mi pomoże znaleźć rękawiczkę to wszędzie będę opowiadać, że to dzięki niemu, i że jest bardzo skutecznym świętym ;) Chyba to go przekonało, bo gdy już zawróciłam od strumyczka, przyszła mi do głowy myśl, że zgubiłam rekawiczke jak wracałam, a była ona w lewej kieszeni więc powinnam odgarniać snieg po lewej stronie. I tak przeszłam ze 2 czy 3 kroki kopiąc snieg, i nagle.... ukazała się pod nim moja rękawiczka! Mąż nie mógł uwierzyc :D Ja też byłam w szoku. Naprawdę znalezienie jej było praktycznie niemożliwe, a tutaj leży i akurat kopnełam śnieg w tym miejscu i ona się pojawiła. Tak więc spełniam obietnicę i piszę o tym małym (wielkim dla mnie ;) ) cudzie.

  Z Bogiem!
 • rubin
  13.03.2018 18:29
  A ja zgubiłam kolczyk, bardzo ważny dla mnie prezent od męża i dzieci{na 50-e urodziny} .Było to w pracy,w oddziale[oddział zamknięty gdzie nikt z zewnątrz poza personelem nie wchodzi]Jak się zorientowałam że go nie mam przekopałyśmy z koleżanką wszystko,łącznie z workami na segregowane śmieci,błagając Św.Antoniego o pomoc.Nie znalazłyśmy,mijał czas,prawie obraziłam się na Świętego W mojej pracy chodzimy w mundurkach zakładanych na jeden dyżur,potem idą do prania,są pakowane w pakiety,sterylizowane i wracają z powrotem na jeden z trzech odcinków oddziału i tak codziennie.Zrezygnowana już zaczęłam szukać u jubilerów,nie chciałam się przyznać że zgubiłam kolczyk z rubinkiem,i dalej prosiłam Św.o pomoc. MINĄŁ MIESIĄC- dzwoni do mnie koleżanka z drugiego odcinka że w kieszonce górnej mundurka znalazła...chyba mój kolczyk.Znalazł się!? Nie wypadł,nie trafił na inny oddział,nie zniszczył się w praniu, sterylizacji,czekał w kieszonce.Czyż to nie sprawka ŚWIĘTEGO Antoniego?,jestem przekonana że ON nad tym czuwał,nade mną,dla mnie to prawdziwy cud. Z Panem Bogiem
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7