Najpopularniejszy - św. Antoni z Padwy

Jest bardziej popularny we Włoszech niż Matka Boża i Jezus Chrystus – opowiadają księża z Italii. Skąd o tym wiadomo?

Reklama

Patron zagubionych
ks. Tomasz Jaklewicz

Św. Antoniego prośmy o pomoc nie tylko wtedy, gdy zgubi się nam portfel czy klucze, ale i wtedy, gdy gubią się nam „rzeczy” o wiele cenniejsze, takie jak wiara, sens, miłość, nadzieja... Na tych sprawach święci znają się najlepiej.

Kiedy coś zgubimy, to kogo prosimy o pomoc? Oczywiście… św. Antoniego. Mówi się o nim Antoni z Padwy, choć urodził się w Lizbonie, a w Padwie spędził tylko ostatni rok życia. Żył zaledwie 36 lat. Zasłynął jako wybitny kaznodzieja. Stał się jednym z najbardziej popularnych świętych. Nie ma chyba kościoła w Polsce, w którym nie byłoby ołtarza, figury albo obrazu św. Antoniego. Przedstawiany jest najczęściej z Dzieciątkiem Jezus na rękach. To echo legendy, która głosi, że pewnego dnia, gdy czytał Pismo Święte, pojawiło się na nim uśmiechnięte Dzieciątko Jezus. Pod figurami św. Antoniego można spotkać skarbonki z napisem „Chleb św. Antoniego”. To z kolei zwyczaj, który pojawił się po raz pierwszy w Tuluzie w 1886 roku. Jałmużnę dla ubogich zaczęto łączyć z prośbą do świętego lub podziękowaniem za uproszoną łaskę.

Św. Antoni przychodzi na świat w 1195 roku w Lizbonie jako Ferdynand Bulonne. Pomiędzy 15 a 20 rokiem życia wstępuje do Kanoników Regularnych św. Augustyna. Studiuje teologię w Coimbrze i tam, w roku 1219, przyjmuje święcenia kapłańskie. Jest świadkiem pogrzebu pięciu franciszkanów zamordowanych w Maroku. W tym wydarzeniu odczytuje Boże wezwanie. Wstępuje do franciszkanów, przybierając imię Antoni. Chce udać się do Maroka, aby głosić Ewangelię poganom nawet za cenę utraty życia. Ciężka choroba krzyżuje jego plany. Wraca z Maroka, ale zamiast do ojczyzny trafia do Italii. Dociera do Asyżu, gdzie spotyka się ze św. Franciszkiem. Bracia, odkrywszy jego kaznodziejski talent, mianują go generalnym kaznodzieją zakonu. Antoni przemierza miasta i wioski, głosząc Ewangelię i nawołując do poprawy życia i pokuty.

Głosi kazania we Francji, gdzie skutecznie przeciwdziała albigensom. Dar wymowy, świętość i nadzwyczajne dary (uzdrowienia, czytanie w sumieniach, bilokacja) gromadzą przy nim tak wielkie tłumy, że kazania głosi na placach, bo kościoły nie mieszczą słuchaczy. Pod wielkim wrażeniem kazań Antoniego jest sam papież Grzegorz IX, który słucha go w Rzymie. W roku 1230 Antoni zrzeka się wszelkich urzędów zakonnych i udaje się do Padwy. Jest już wtedy zupełnie wycieńczony pracą. Umiera 13 czerwca 1231 roku. Przy jego grobie w Padwie dzieją się cuda. W niecały rok po jego śmierci, 30 maja 1232 roku, papież Grzegorz IX zalicza go w poczet świętych.

W Padwie wyrasta ogromna bazylika, która do dziś gromadzi pielgrzymów wzywających jego wstawiennictwa. Trudno dociec, skąd wziął się zwyczaj proszenia św. Antoniego o pomoc w odnalezieniu cennej zguby. Może dlatego, że jako wytrawny kaznodzieja pomagał odnajdywać ludziom utracone duchowe wartości. W każdym razie słuszną rzeczą jest wzywać świętych na pomoc, pamiętając tylko, że źródłem każdej łaski jest zawsze sam Bóg. A św. Antoniego prośmy o pomoc nie tylko wtedy, gdy zgubi się nam portfel czy klucze, ale i wtedy, gdy gubią się nam „rzeczy” o wiele cenniejsze, takie jak wiara, sens, miłość, nadzieja... Na tych sprawach święci znają się najlepiej.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  06.09.2017 16:45
  Skoro tutaj mowa o swietym Antonim czuje ze musze sie podzielic moim malym cudem ktory mi sie przydazyl za jego sprawa. W ostatni weekend bylam na biwaku i niestety zatrzasnelam kluczyki w srodku. Wpadlam w lekka panike, ale zdecydowalam sie prosic o pomoc jakiegos swietego. Niewiedzac wtedy ktory z nich moglby mi pomoc w tej sprawie, imie swietego Antoniego nangle mi zaswitalo w umysle. Zaraz po moim krotkim blaganiu bylam w stanie znalesc kogos kto mi pomogl dostac sie do samochodu. Dzieki swiety Antoni!!!
 • Kazimierz
  15.12.2017 09:56
  Święty Antoni dziękujemy za pomoc i opiekę dla mojej rodziny, za otrzymaną pracę dla syna,za szczęśliwe podróże,za wiarę i zdrowie w rodzinie. Proszę o zdrowie dla Reginy i Kazimierza. Jezu Ufam Tobie.
 • Gosia
  15.02.2018 12:59
  Przyznam, że mi św. Antoni też głównie kojarzy się ze znajdowaniem rzeczy zagubionych. Opiszę tu ostatnią sytuację w której pomógł mi ten święty :)
  Byliśmy z mężem w Zakopanym, chcieliśmy sobie skrócić drogę do ośrodka i gps poprowadził nas przez jakieś pole, zaułki, aż do strumyczka. Wszędzie śnieg, ciężko się szło bo nie było tam jako takiej widocznej ścieżki. Gdy doszliśmy do strumyczka cofneliśmy się, bo nie dało się przejść dalej. Po powrocie tą samą drogą (ok. 300 m.) okazało się, że z kieszeni wypadła mi rękawiczka, którą naprawdę lubiłam i bardzo mi na niej zależało. Zdenerwowałam się, mąż wrócił jeszcze raz tą samą drogą szukając jej, ale że zaczynało się już robić szaro, a rękawiczka też była szara to nie znalazł jej... Dodam, że cały czas padał śnieg. Wróciliśmy więc do domu, ja bardzo zła, że nie udało się nam jej odnaleźć. Ustaliliśmy, że pójdziemy jej poszukać następnego dnia, jednak rano stwierdziłam, że nie ma sensu jej szukać bo całą noc padał śnieg i już na pewno jest przysypana. Dopiero ok. 16 mąż pyta czy idziemy szukac rękawiczki. A ja mu mówię, że niemożliwe by się znalazła, bo przecież minęło 24 h, ciągle pada śnieg, i skoro nie znalazł jej zaraz po zgubieniu to przecież niemożliwe żebyśmy ją odszukali... No ale pomyślałam, że jest szansa jeśli poproszę św. Antoniego o pomoc (juz kiedys pomgół mi w cudowny sposób znaleźć zapasowe kluczyki do auta gdy te pierwsze się zatrzasnęły w środku ;) ). No więc poszliśmy, ja się modląc, obiecując pieniądze itd... szukaliśmy jej ale dotarliśmy na koniec ścieżki i nic... pełno śniegu i nic wiecej, no zero szans... Powiedziałam więc św. Antoniemu, że jesli mi pomoże znaleźć rękawiczkę to wszędzie będę opowiadać, że to dzięki niemu, i że jest bardzo skutecznym świętym ;) Chyba to go przekonało, bo gdy już zawróciłam od strumyczka, przyszła mi do głowy myśl, że zgubiłam rekawiczke jak wracałam, a była ona w lewej kieszeni więc powinnam odgarniać snieg po lewej stronie. I tak przeszłam ze 2 czy 3 kroki kopiąc snieg, i nagle.... ukazała się pod nim moja rękawiczka! Mąż nie mógł uwierzyc :D Ja też byłam w szoku. Naprawdę znalezienie jej było praktycznie niemożliwe, a tutaj leży i akurat kopnełam śnieg w tym miejscu i ona się pojawiła. Tak więc spełniam obietnicę i piszę o tym małym (wielkim dla mnie ;) ) cudzie.

  Z Bogiem!
 • rubin
  13.03.2018 18:29
  A ja zgubiłam kolczyk, bardzo ważny dla mnie prezent od męża i dzieci{na 50-e urodziny} .Było to w pracy,w oddziale[oddział zamknięty gdzie nikt z zewnątrz poza personelem nie wchodzi]Jak się zorientowałam że go nie mam przekopałyśmy z koleżanką wszystko,łącznie z workami na segregowane śmieci,błagając Św.Antoniego o pomoc.Nie znalazłyśmy,mijał czas,prawie obraziłam się na Świętego W mojej pracy chodzimy w mundurkach zakładanych na jeden dyżur,potem idą do prania,są pakowane w pakiety,sterylizowane i wracają z powrotem na jeden z trzech odcinków oddziału i tak codziennie.Zrezygnowana już zaczęłam szukać u jubilerów,nie chciałam się przyznać że zgubiłam kolczyk z rubinkiem,i dalej prosiłam Św.o pomoc. MINĄŁ MIESIĄC- dzwoni do mnie koleżanka z drugiego odcinka że w kieszonce górnej mundurka znalazła...chyba mój kolczyk.Znalazł się!? Nie wypadł,nie trafił na inny oddział,nie zniszczył się w praniu, sterylizacji,czekał w kieszonce.Czyż to nie sprawka ŚWIĘTEGO Antoniego?,jestem przekonana że ON nad tym czuwał,nade mną,dla mnie to prawdziwy cud. Z Panem Bogiem
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7