Bł. Imelda Lambertini urodziła się ok. 1321 roku w Bolonii, w arystokratycznej rodzinie.
Jej ojcem był hrabia Egan. Już jako pięcioletnia dziewczyna pragnęła wstąpić do zakonu, czego jej wówczas odmówiono. Dopiero w kilka lat później udzielono jej specjalnej, papieskiej zgody na ty, by mogła zostać dominikanką w leżącym nieopodal Bolonii klasztorze pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Val di Pietra.
Gdy Imelda brała udział w odprawianych w klasztornej kaplicy Mszach świętych, szczególnie gorliwie adorowała i modliła się do Chrystusa Eucharystycznego. Dlatego też bardzo chciała spożyć Ciało Chrystusa, mimo, iż XIV-wieczne zwyczaje nie pozwalały na przystąpienie do Komunii świętej w tak młodym wieku. Jak głoszą legendy, 12 maja 1333 roku podczas Eucharystii, nad głową Imeldy pojawiła się unosząca w powietrzu Hostia. Za zgodą kapłana nowicjuszka spożyła ją, po czym przepełniona radością wyzionęła ducha.
Miejsce jej pochówku otaczano szczególnym kultem – dziś jej relikwie spoczywają w bolońskim kościele pod wezwaniem świętego Zygmunta. Beatyfikował ją papież Leon XII 20 grudnia 1826 roku.
Warto pamiętać o tej błogosławionej – zwłaszcza dziś, gdy dla wielu uroczystość Pierwszej Komunii jest tylko i wyłącznie wydarzeniem o charakterze towarzyskim. Przyjęcia z roku na rok stają się coraz bardziej wystawne, gadżety i prezenty wręczane dzieciom coraz droższe. A co ze świadomością doniosłości tego wydarzenia? Czy i ona jest coraz głębsza?
Najświętszy akt w najświętszym miejscu - tak określał Komunię Świętą kardynał Joseph Ratzinger w książce „Bóg i świat”. „Komunia święta jest spotkaniem między dwiema osobami". Chrystus wstępuje wówczas we mnie, a także i ja mogę wstąpić w Niego. "Człowiek, gdy przyjmuje Eucharystię, sam zostaje przyjęty. Dorasta do Chrystusa, staje się Mu podobny. I na tym polega właśnie sens Komunii Świętej”.
Należyte przygotowanie do niej następuje zaś, „gdy pozwalam Słowu Bożemu, by mnie poruszyło, by do mnie przemówiło”, co „oznacza, że słucham, że przyjmuję – że tym samym otwiera się we mnie, by tak rzec, szczelina, przez którą może wstąpić Chrystus” – wyjaśniał późniejszy papież Benedykt XVI.
Czy błogosławiona Imelda Lambertini potrafiłaby umotywować swe pragnienie przystąpienia do Komunii w podobny sposób? Możliwe, że nie znalazłaby równie głębokich i "fachowych" sformułowań, gdyby ją o to zapytać. Instynktownie jednak musiała odczuwać podobnie...
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.