„Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita” – czytamy w Księdze Wyjścia.
„Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita” – czytamy w Księdze Wyjścia.
pitts theology library

Tak zwyciężać mamy

Franciszek Kucharczak

GN 10/2022

publikacja 10.03.2022 00:00

Losy wojny z ludzkiej strony zależą od determinacji i możliwości militarnych obrońców, od potencjału i taktyki najeźdźców, od liczby wojska, dostaw broni, od sankcji, dyplomacji… A wszystko to razem od modlitwy.

Jest w Drugiej Księdze Kronik opis zdumiewającej historii, która zdarzyła się z górą osiem wieków przed Chrystusem. Było tak: Moabici i Ammonici, zebrawszy wielkie wojsko, szli na Jerozolimę. Na wieść o tym przerażony król judzki Jozafat „zwrócił się o pomoc do Pana. Ogłosił też post w całej ziemi judzkiej”. Lud zebrał się przed świątynią, a król w obecności wszystkich wzniósł modlitwę: „Boże nasz, czy nie osądzisz tego? Jesteśmy bowiem bezsilni wobec tego ogromnego mnóstwa, które na nas napadło. Nie wiemy, co czynić, ale oczy nasze zwracają się ku Tobie”. Wtem w proroczym natchnieniu odezwał się Jachazjel, lewita: „Tak do was mówi Pan: Nie bójcie się i nie lękajcie tego wielkiego mnóstwa, albowiem nie wy będziecie walczyć, lecz Bóg. […]Jednakże stawcie się, zajmijcie stanowisko, a zobaczycie ocalenie dla was od Pana”. Na te słowa król i wszyscy pozostali upadli na kolana i zaczęli wielbić Boga. Nazajutrz niewielka armia królestwa Judy wyruszyła na spotkanie wroga. Ale w jakim szyku! Król „poradziwszy się ludu, ustanowił śpiewaków dla Pana, by idąc w świętych szatach przed zbrojnymi wysławiali Go, śpiewając: Wysławiajcie Pana, albowiem na wieki jest Jego łaskawość”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..