Chrześcijanie z Orisy to męczennicy

Męczennikami za wiarę nazwał kard. Oswald Gracias chrześcijan, którzy zginęli w Indiach z rąk hinduistycznych fundamentalistów. Pięć lat temu w stanie Orisa rozpoczął się trwający kilka miesięcy pogrom wyznawców Chrystusa.

Męczennikami za wiarę nazwał kard. Oswald Gracias chrześcijan, którzy zginęli w Indiach z rąk hinduistycznych fundamentalistów. Pięć lat temu w stanie Orisa rozpoczął się trwający kilka miesięcy pogrom wyznawców Chrystusa. Zginęło ponad 100 osób, zniszczono kilka tysięcy domów i spalono ponad 300 kościołów. Wiele kobiet, w tym sióstr zakonnych, brutalnie zgwałcono, często na oczach policji biernie przyglądającej się zajściom. Mimo szerzącej się przemocy chrześcijanie odmawiali podpisania się pod podsuwaną im przez fundamentalistów deklaracją o wyrzeczeniu się Chrystusa i przejściu na hinduizm. Wielu zapłaciło za to życiem.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem wiary tych ludzi i ufności, jaką mimo wielu przeciwności pokładają w Bogu” – mówi kard. Gracias. Arcybiskup Bombaju odwiedził niektóre rodziny, które ucierpiały w czasie prześladowań.

„Opowiadali mi o wydarzeniach sprzed pięciu lat. Patrząc na to, co przeżyli, jestem pewien, że są to prawdziwi męczennicy za wiarę. Chciano by wyparli się swej wiary, by wyznali, że nie wierzą w Chrystusa, ale oni stanowczo odmówili, że jest to niemożliwe, ponieważ dla nich Chrystus jest wszystkim. Właśnie z tego powodu byli mordowani i doświadczyli ogromnej przemocy. Obecnie sytuacja uległa poprawie, czekają nas jednak wybory i rosną obawy o to, jak nowy stanowy rząd podejdzie do chrześcijan i innych mniejszości. Niestety kolejna fala przemocy może znowu wybuchnąć. Z niepokojem patrzymy w przyszłość” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Gracias. 

„Prześladowania zaowocowały wzrostem liczby powołań zarówno kapłańskich jak i zakonnych. Misjonarze z Orisy wyjechali też do innych stanów Indii by głosić tam Chrystusa” – mówi z kolei abp John Barwa. To właśnie na terenie kierowanej przez niego metropolii Cuttack-Bhubaneśwar miały miejsce największe prześladowania. Hierarcha wskazuje zarazem, że antychrześcijańskie ataki bardziej zjednoczyły wyznawców Chrystusa. „Wcześniej mocno odczuwane były podziały istniejące między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi. Teraz mówimy jednym głosem niezależnie od Kościoła, do jakiego należymy, czy też kasty” – podkreśla abp Barwa. 

W piątą rocznicę rozpoczęcia pogromu chrześcijan w Orisie ulicami wielu miast tego stanu przeszły pokojowe marsze. Ich uczestnicy domagali się m.in. ukarania winnych masakr i rzeczywistego poszanowania praw mniejszości religijnych zamieszkujących Indie.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6