Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie MEN, przewidujące, że od 1 września br. religia lub etyka będą się odbywać w szkołach w wymiarze jednej godziny tygodniowo, jest niezgodne z konstytucją. Minister edukacji arbitralnie ukształtował treść rozporządzenia - podkreślono w uzasadnieniu wyroku.
Minionej nocy, w miejscu, którym opiekują się Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, schronienie znalazła nowo narodzona dziewczynka. „Wzruszenie jest ogromne, to pierwsze dzieciątko znalezione w naszym oknie” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News siostra franciszkanka Magdalena Pokrzywińska.
Prezydent Andrzej Duda przybył z wizytą oficjalną do Watykanu. Został przyjęty przez Papieża Leona XIV, spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem
Wystawa, na którą składa się osiem rzeźb kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalza, będzie towarzyszyć pielgrzymom przybywającym do Rzymu podczas Jubileuszu 2025.
Strona ministerialna pozostaje głucha na argumenty dotyczące nauczania religii w szkołach, co budzi uzasadniony sprzeciw. Przede wszystkim chodzi tu nie tylko o zmianę przepisów, ale o przestrzeganie już obowiązującego prawa – powiedział prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji KEP ds. Wychowania Katolickiego, pracownik Wydziału Teologicznego UKSW. W rozmowie z KAI poruszył m.in. temat ograniczania lekcji religii w szkołach, przyszłość katechezy parafialnej, jakości nauczania religii oraz potrzeby współpracy państwa z Kościołem w tym temacie.
W czasach, kiedy żył Jan Paweł II nie było takiego drugiego człowieka, który tak wiele przyczyniłby się i tak wiele zrobił dla pokoju w świecie - wskazał w homilii biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który przewodniczył Mszy św. sprawowanej w czwartek rano w Bazylice św. Piotra.
Według nowego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej (USCIRF) Rosja nadal dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości w swoim kraju i na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy. Raport z 30 czerwca, który szczegółowo opisuje przypadki łamania wolności religijnej w 2024 r. i na początku 2025 r., wskazuje na ciągłe „intensywne prześladowania” ukraińskich chrześcijan prawosławnych, katolików i protestantów.
Nowe wytyczne wychowania seksualnego w katolickich szkołach archidiecezji hamburskiej promują agendę LGBT i są, według ekspertów, owocem niemieckiej Drogi Synodalnej. Jak pisze National Catholic Register, rodzice katoliccy są pozbawieni możliwości ochrony dzieci — nauczanie domowe jest w Niemczech zakazane, a podatek kościelny obowiązkowy. Niektórzy aktywiści liczą na interwencję Papieża Leona XIV.
Abp de Moulins-Beaufort zauważył, że przez ostatnie lata Bóg pasł Kościół we Francji „rózgą żelazną”. Ale zarazem pozwolił mu też doświadczyć szczególnej łaski w postaci wzmożonego zainteresowania wiarą zwłaszcza ze strony ludzi młodych.
W telegramie kondolencyjnym podpisanym przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, Leon XIV przypomina świadectwo życia i wiary argentyńskiego kapucyna o. Luisa Pascuala Dri, z którym papież Franciszek był głęboko związany, a który zmarł 30 czerwca w wieku 98 lat.
Proboszcz parafii Świętej Rodziny ojciec Gabriele Romanelli alarmuje o pogarszającej się sytuacji, która już dawno osiągnęła punkt krytyczny. Brak pomocy humanitarnej, duszący upał i astronomiczne ceny żywności sprawiają, że życie w Strefie Gazy staje się niemożliwe. Tylko zakończenie wojny może przynieść „prawdziwy znak nadziei”.
Ofiara złożona kulturze śmierci – tak Akademia Jana Pawła II ds. Życia Ludzkiego i Rodziny (JAHLF) komentuje przyjętą przez brytyjską Izbę Gmin ustawę o tzw. wspomaganym samobójstwie. W oświadczeniu instytucja, zrzeszająca byłych członków Papieskiej Akademii Pro vita, wskazała na moralny upadek i 60 lat zaniedbań katechetycznych jako główne przyczyny tej porażki.
W kosmos poleciał z miniaturowym wydaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Unikat po kilku latach przekazał Janowi Pawłowi II. Książeczka podarowana Ojcu Świętemu przez Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w kosmosie, znajduje się w zbiorach Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.
Z myślą o osobach z niepełnosprawnością przygotowano trzy specjalne, w pełni dostępne trasy prowadzące do Bazyliki św. Piotra. Wspólna inicjatywa Watykanu i władz Rzymu ma uczynić Rok Jubileuszowy wydarzeniem otwartym dla wszystkich. „To wielki znak troski o potrzeby każdego” – podkreśla Camilla Capitani, współtwórczyni projektu, ekspertka ds. dostępności i osoba słabowidząca.
30 czerwca, w wieku 98 lat w Buenos Aires zmarł o. Luis Pascual Dri – kapucyn, którego Jorge Mario Bergoglio zawsze wskazywał jako przykład w konfesjonale, cytując jego znane słowa przeprosin skierowane do Jezusa po udzieleniu zbyt wielu rozgrzeszeń: „To Ty dałeś mi zły przykład”. Papież z Argentyny mianował go kardynałem podczas konsystorza w 2023 roku.
Trudno jest głosić nadzieję ludziom cierpiący na skutek wojny. A jednak liczne świadectwa wiary pokazują, że moc Boga objawia się na Ukrainie pośród gruzów zniszczenia. Leon XIV mówił o tym na audiencji dla członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Nawiązując do przeżywanego Roku Świętego podkreślił, że nasza nadzieja nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga w Chrystusie, naszym Panu.
Ogłoszono papieskie Orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Leon XIV zauważa, że nadal brakuje świadomości, iż niszczenie przyrody nie dotyka wszystkich w ten sam sposób: „podeptanie sprawiedliwości i pokoju oznacza uderzenie przede wszystkim w najuboższych, zmarginalizowanych i wykluczonych”. Papież zwraca też uwagę na zniszczenia, które niesie z sobą wojna.
W środę 2 lipca 2025 r. o godz. 10:00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji Manifestu Młodych Chrześcijan Europy.
Niech encyklika Laudato si’ nadal nas inspiruje, a ekologia integralna niech będzie coraz częściej wybieraną i wspólnie podzielaną drogą, którą należy podążać – pisze Ojciec Święty w opublikowanym dziś Orędziu na obchodzony 1 września Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. Jest ono zatytułowane „Ziarna pokoju i nadziei”.
Exodus Młodych, Przystanek Jezus, Festiwal Życia – to tylko niektóre z licznych wydarzeń, które zaplanowano na tegoroczne wakacje. Oferta jest szeroka i dostosowana do różnych potrzeb młodzieży - podkreśla w rozmowie z KAI ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Szczególnym wydarzeniem tegorocznego lata będzie Jubileusz Młodych w Rzymie, w ramach którego zaplanowano czuwanie modlitewne i Msza św. z udziałem papieża Leona XIV. Podczas uroczystości odbędzie się kanonizacja bł. Pier Giorgia Frassatiego – patrona młodzieży. W ub. roku w wydarzeniach duszpasterskich organizowanych przez Kościół w Polsce uczestniczyło 250 tysięcy młodych.
Trudno jest głosić nadzieję ludziom cierpiący na skutek wojny. A jednak liczne świadectwa wiary pokazują, że moc Boga objawia się na Ukrainie pośród gruzów zniszczenia. Leon XIV mówił o tym na audiencji dla członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Nawiązując do przeżywanego Roku Świętego podkreślił, że nasza nadzieja nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga w Chrystusie, naszym Panu.
12 tys. młodych z Polski i około tysiąca z Polonii zarejestrowało się na wyjazd na Jubileusz Młodych w Rzymie od 28 lipca do 3 sierpnia. Najwięcej z Małopolski, Lubelszczyzny i Mazowsza - poinformował PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.
Katoliccy biskupi z Azji, Afryki i Ameryki Południowej zaapelowali o "sprawiedliwość klimatyczną" w ich częściach świata, najbardziej dotkniętych konsekwencjami wzrostu temperatur. Dokument z ich apelem został zaprezentowany we wtorek w Watykanie.
Ojciec Święty mianował biskupem diecezji Kamieniec Podolski obrządku łacińskiego na Ukrainie bpa Eduarda Kawę OFMConv. W latach 1995-1999 nowy biskup kamieniecki przeszedł formację zakonną w Krakowie.
Arcybiskup Ołomuńca w Republice Czeskiej udzielił tymczasowej dyspensy od obowiązkowego uczestnictwa w niedzielnej Mszy. Wskazania abp. Jozefa Nuzika, jako „pomoc dla tych, którzy z powodu braku księży mają poważne problemy z uczestnictwem w niedzielnej Mszy św.”, zostały odczytane w ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji ołomunieckiej.