Stoimy u boku żołnierzy, aby Bóg był obecny pośród nas, pośród ciemności wojny - mówi jezuita o. Andrij Zelinskyj, wojskowy kapelan ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego. Najważniejszym zadaniem w epoce wojen na świecie jest nie dać się zdehumanizować - dodaje.
„Mieszkańcy Zaporoża są bardzo wdzięczni za każdą otrzymaną pomoc” – mówi ks. Leszek Kryża, który właśnie odwiedził to przyfrontowe miasto. Przy sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego cztery razy w tygodniu potrzebujący otrzymują chleb wypiekany przez albertynów. Teraz powstanie tam jeszcze ambulatorium, w którym będzie można otrzymać podstawową opiekę medyczną, której brakuje w mieście. Jest to inicjatywa miejscowego biskupa Jana Sobiły.
Dziś przypada 100-lecie konkordatu z 1925 r. Został on podpisany 10 lutego w Rzymie przez kard. Pietra Gasparriego, w imieniu Piusa XI, oraz Władysława Skrzyńskiego i Stanisława Grabskiego jako przedstawicieli prezydenta Rzeczpospolitej Stanisława Wojciechowskiego. Strona polska ratyfikowała konkordat 27 marca 1925 r.
W rozmowie z mediami watykańskimi, współautor watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji Antiqua et Nova, sekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji abp Carlo Maria Polvani mówi o najważniejszych aspektach tego dokumentu. Został on opublikowany na dwa tygodnie przed rozpoczynającym się dziś paryskim szczytem poświęconym sztucznej inteligencji.
Papież skierował przesłanie do uczestników światowego forum poświęconego ludności tubylczej, które odbywa się w Rzymie z inicjatywy Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Przypomniał, że obrona kultury i tożsamości społeczeństw wymaga ochrony ich zasobów naturalnych, niezbędnych do życia.
W węgierskim Kisvárda rozpoczynają się dziś Mistrzostwa Europy Księży w halowej piłce nożnej i potrwają do 14 lutego. Swój udział zapowiedziało łącznie 220 księży z 15 krajów. Rozgrywki rozpocznie spotkanie reprezentacji Polski i Austrii.
W niezwykle brutalnych słowach lewicowy reżim Ortegi/Murillo zaatakował Stolicą Apostolską w związku z obszernym wywiadem wygnanego z kraju biskup Rolando Álvareza, udzielonego w minionych dniach amerykańskiej stacji katolickiej EWTN, w którym hierarcha stwierdził, że nadal czuje się w pełni biskupem Matagalpy i administratorem apostolskim Estelí.
To między innymi dzięki Polakom.