Przed synodem będą rekolekcje, poprowadzi je o. Radcliffe

Vatican News

VATICANNEWS.VA |

publikacja 23.01.2023 15:40

Synod biskupów o synodalności zostanie poprzedzony rekolekcjami dla wszystkich jego uczestników. Poprowadzi je o. Timothy Radcliffe, jeden z najbardziej wyrazistych teologów we współczesnym Kościele. W latach 1992-2001 był generałem zakonu dominikanów. Informację o takim duchowym przygotowaniu podał kard. Jean-Claude Hollerich SJ, relator generalny synodu. Przedsynodalne rekolekcje potrwają od 1 do 3 października.

Przed synodem będą rekolekcje, poprowadzi je o. Radcliffe unsplash

Purpurat uczestniczył w konferencji prasowej, prezentującej ekumeniczne czuwanie, które poprzedzi synod. Chodzi o modlitwę otwartą dla wszystkich w obecności Papieża oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich. Dojdzie do niej na Placu św. Piotra 30 września wieczorem, a zatem na cztery dni przed rozpoczęciem zgromadzenia synodalnego.

Przeczytaj:  Przesłanie Papieża na temat trądu

Czuwaniu będzie też towarzyszyć weekendowe spotkanie młodzieży zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé. To równoległe wydarzenie potrwa od 29 września do 1 października pod hasłem: „Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego”. Jest przeznaczone dla młodych w wieku od 18 do 35 roku życia, którzy zostaną ulokowani w różnych rzymskich parafiach. Przewiduje się wspólne modlitwy, dzielenia i dyskusje.

Kard. Hollerich zauważył, że Papież Franciszek od samego początku życzył sobie, aby synod o synodalności miał wyraźny wymiar ekumeniczny. Jest to niezbędne, by katolicy mogli się uczyć od innych wyznań chrześcijańskich.

Kard. Hollerich: potrzebujemy pokory, by uczyć się od innych chrześcijan

„Myślę, że musimy być pokorni i w tej pokorze patrzeć na inne wyznania, na inne wspólnoty chrześcijańskie. Nie chodzi tu o jakieś ćwiczenie, które można zrobić w sposób abstrakcyjny. Dlatego nie chcę wyliczać rzeczy, jakich mamy się nauczyć od innych. Myślę, iż ma to być duchowe doświadczenie każdego z uczestników synodu. I chodzi tu również o spotkanie, o to, by spotkać się z innymi ludźmi, a nie jedynie z naszymi wyobrażeniami o nich. Tylko wtedy możemy się od nich uczyć. W ten sposób kształtujemy nasze człowieczeństwo, w dialogu. W dialogu mamy budować swą chrześcijańską tożsamość. To nie oznacza, że nie ma różnic. Różnice oczywiście są. Gdyby ich nie było, stanowilibyśmy jeden Kościół. Jednakże uczenie się od siebie nawzajem zbliża nas do siebie.“