... Stworzyciela nieba i ziemi

publikacja 06.09.2010 10:59

Z niczego nie ma nic
Tak mawiały praktyczne kobiety na Śląsku. I miały rację. Skąd świat? Skąd człowiek? Z nicości, z wiecznej materii, z przypadku… ? Wiara odpowiada: świat i człowiek są z Boga, z Jego miłości.


Bóg nie jest zapchajdziurą
O Bogu Stworzycielu, ewolucji, naukowej fikcji i poetyckiej prawdzie z ks. Stanisławem Wszołkiem, dziekanem Wydziału Filozoficznego PAT w Krakowie, rozmawia Andrzej Turek.


Wiedza jak balon
Jeżeli spoglądam na wszechświat i na prawa rządzące nim, które starałem się poznać jako fizyk, to widzę piękno i porządek. Piękno i porządek, które prowokują do stawiania pytań podstawowych: „skąd”, „jak”, „dokąd”, „dlaczego”.


Warto wiedzieć:

więcej pytań

 

Dlaczego dobry Bóg pozwala na zło?

To pytanie, które prędzej czy później dopadnie każdego. Trzeba uczciwie powiedzieć: nie ma na nie całkiem jasnej i pewnej odpowiedzi.

Jest jakaś nieprzenikniona tajemnica zła. Całość wiary chrześcijańskiej mierzy się z tym pytaniem. Wierzymy, że Bóg w żaden sposób, ani bezpośrednio, ani pośrednio, nie jest przyczyną zła. Zło pochodzi z wolności, jest zaprzeczeniem dobra, czymś w rodzaju pasożytniczej rośliny.

Tajemnicę zła rozjaśniają śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. „Z największego zła moralnego, jakim było odrzucenie i zabicie Syna Bożego, Bóg wyprowadził największe dobro: uwielbienie Chrystusa i nasze Odkupienie” (Kompendium 58).

Co to jest Opatrzność Boża?

Wiara w Opatrzność wyraża prawdę, że Bóg nie jest obojętnym Stwórcą, który nas stworzył, a potem mówi: „radźcie sobie sami”. Jest inaczej. Bóg ma nas cały czas na oku, co nie znaczy, że On sam wszystko robi za nas.


Podobnie jak rodzice, którzy z troską patrzą na swoje dzieci, pragną ich dobra, ale przecież pozwalają im żyć swoim życiem. Symbolem Opatrzności jest oko oprawione w trójkąt.

To nie oko „Wielkiego Brata”, który nami manipuluje z ukrycia. Ten Boży „wzrok” trzeba rozumieć inaczej. W obecności Wszechwidzącego człowiek znajduje poczucie bezpieczeństwa. Nigdy nie jestem sam, Ktoś stale mi towarzyszy i wspiera.

Aniołowie

Mówi o nich wielokrotnie Pismo św. To istoty duchowe, niecielesne, obdarzone rozumem, wolą. Stanowią bezpośrednie, żywe otoczenie Boga, któremu oddają chwałę. Kościół korzysta z tajemniczej i potężnej pomocy aniołów.

TAGI: