Ojcowie Biali

kab

publikacja 29.04.2010 13:45

Jubileusz 25 -lecia założenia domu formacyjnego w Polsce obchodzi w tym roku wspólnota Ojców Białych Misjonarzy Afryki, której dom znajduje się w Natalinie koło Lublina. Zgromadzenie założone w 1868 roku przez kard. Karola Lavigerie liczy obecnie prawie 1600 misjonarzy pochodzących z 37 krajów. Polaków Ojców Białych jest 14.

Ojcowie Biali  

Przybycie Ojców Białych do Polski

3 stycznia 1985 r. pochodzący z Belgii o. Herman Cornelissen (misjonarz w Burundii) przybył do Polski. Celem wizyty było rozpoznanie warunków założenia domu formacyjnego zgromadzenia w naszym kraju. Za „Głosem Afryki” publikujemy początek dziennika o. Hermana z okresu jego pobytu w Polsce w dniach 3-24 stycznia 1985 r.  »

 

Ojcowie Biali  

Kościół jest misyjny

Słowo abp Bolesława Pylaka na 25 lecie obecności Ojców Białych w Polsce: Ostatni Sobór przypomniał nam w Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła (1965), że cały Kościół jest misyjny, a więc my wszyscy, jego członkowie, jesteśmy zobowiązani do głoszenia Ewangelii. Wśród misyjnych zakonów wiekowy i pokaźny dorobek posiada Zgromadzenie Ojców Białych...»

 

Ojcowie Biali   Afryka to ważny kontynent

Cały czas utwierdzam się w powołaniu bycia Misjonarzem Afryki. Jednak wydaje mi się, że nasza obecność w Polsce, też jest ważna. Wciąż mamy często folklorystyczno-egzotyczne wyobrażenie o pracy misyjnej. No i stereotypy o Afryce. Afryka jest mało znana w Polsce.  »

 

 

a tak zaczęła się cała historia...

Ojcowie Biali   Karawany kardynała

Karol Lavigerie, biskup dobrze prosperującej francuskiej diecezji Nancy, ma 41 lat, gdy w styczniu 1867 roku otrzymuje list od gubernatora Algierii, marszałka Patryka de MacMahona.
Marszałek – na mocy ówczesnego konkordatu – proponuje mu objęcie stanowiska arcybiskupa Algieru. Reakcja Lavigerie daleka jest od entuzjazmu. „Panie Marszałku, proponuje mi Pan misję wielce trudną, stolicę biskupią pod każdym względem niższą od tej, która jest mi tak droga. Biskupowi katolickiemu pozostaje tylko jedna odpowiedź: godzę się na tę bolesną ofiarę, której ode mnie zażądano” – pisze do gubernatora.:.

 

Ojcowie Biali  

Tragiczna historia

Początki nie były łatwe. Pierwsza próba przeprawienia się przez pustynię zakończyła się tragicznie. Trzech ojców tej pierwszej karawany z 1876 roku - o. Paulmier, o. Menoret i o. Bouchand, zostało zamordowanych na Saharze, przez ich własnych przewodników drogi. Dokumenty dotyczące tego wydarzenia znajdują się w archiwach Domu Generalnego Ojców Białych w Rzymie.

 

książka na jubileusz...

Ojcowie Biali   Człowiek, który wierzył w przyszłość

Portret kardynała Lavigerie w momencie kiedy jego pasja dla misji i Afryki zaczęła nabierać konkretnych kształtów. Książka przybliża polskiemu czytelnikowi pasjo­nującą historię misji w Afryce; misji, która trwa do dzisiaj. W140 lat po powstaniu Zgromadzenia liczy ono 1560 członków: ojców i braci pochodzących z 37 krajów świata, ze wszystkich kontynentów. Mi­sjonarzy, którzy poprzez swoją pracę w 24 krajach w Afryce realizują de­wizę kardynała „Umiłowałem w Afryce wszystko". Życiorys kardynała Lavigerie ukazuje, iż była to miłość ewangeliczna, przepełniona oddaniem i ofiarą, wartościami które warto zrewaloryzować u progu XXI wieku. »

KONKURS: Do rozlosowania mamy trzy egezmplarze książki "Człowiek, który wierzył w przyszlość" wraz z różańcami stylizowanymi na różańcu Ojców Białych. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: w jakim kraju zostało założone zgromadzenie Misjonarzy Afryki? Na odpowiedzi na adres: kultura@wiara.pl czekamy do 24 maja.

 

Na następnych stronach ŚWIADECTWA MISJONARZY >>>

Ojcowie Biali na misjach...

 

Ojcowie Biali   ...w Algierii

Myślę, że Polska, której wiara jest wciąż mocna, winna tą wiarą się dzielić, i to dzielić właśnie z takim małymi Kościołami jak nasz w Algierii, po to aby prawdziwy obraz Chrystusa mógł być poznany, albowiem tutaj mówi się wiele różnych rzeczy na temat chrześcijan - bp Alphonse Georger

Królowa Afryki
o bazylice Matki Bożej Królowej Afryki w Algierze opowiada o. Bernard Lefevre

Być oazami pokoju
mówi biskup Claud Jean Narcisse Rault MAfr z Ghardai

Mały Kościół wielkiej wiary
mówi arcybiskup Algieru Ghaleb Moussa Abdalla Bader

U Matki Bożej w Santa Crose
mówi biskup Oranu, Alphonse Georger

Kto nie ryzykuje nie będzie szczęśliwy
mówi o. Jose Maria, misjonarz w Oranie

"Apostolat picia herbaty"
rozmowa ze stażystą Vincentem Nkererezi z Ugandy

Jaka przyszłość Kościoła w Algierii?
mowi ojciec Rene Robert, misjonarz z Ghardai w Algierii

Misja "Biblioteka"
rozmowa z o. Bonaventurą Mwenda, misjonarzem w Ghardai w Algierii

Ojcowie Biali? Zawsze tu byli
rozmowa z 23 letnią studentką Sarą z Algieru

Misja jako spotkanie
rozmowa z o. Felixem Telechea, misjonarzem pracującym w Ghardai

W dowód wdzięczności
świadectwo s. Apoline Traore z Burkina Faso

 

Ojcowie Biali   ...w Zambii

Obecność misjonarzy przypomina nam, że Kościół poprzez swoją naturę jest misyjny. Jest zawsze bardzo dużo potrzeb w lokalnym Kościele, potrzeb, które nie mogą być zaspokojone poprzez księży diecezjalnych. Nie sądzę, by nadszedł czas, byśmy mogli powiedzieć, że nie potrzebujemy misjonarzy - abp Lusaki Telesphore Mpundu

Szczęśliwy misjonarz
rozmowa z o. Leopoldem Lalonde, misjonarzem z Kanady posługującym w szpitalu w Kasamie

W kraju Mambwe i Bemba
O pierwszych misjach Ojców Białych w Zambii opowiada o. Anton Oostveen z Holandii

"Idealiści" w Zambii
rozmowa z o. Antonem Oostveen’em, z Holandii

"Dziecię nam się narodziło"
br. Jacek Rakowski MAfr

Czary, opętanie i egzorcyzmy w Zambii
mówi o. Bernhard Udelhofen z instytutu „Wiara i Spotkanie” w Lusace (Faith and Encounter Centre Zambia - FENZA)

Nieustannie potrzebujemy misjonarzy
rozmowa Misjonarzy Afryki z arcybiskupem Lusaki Telesforem Mpundu

 

Ojcowie Biali na misjach...

 

Ojcowie Biali   ...w Ugandzie

Chciałbym bardzo zachęcić młodych ludzi, aby otworzyli swoje serca na wołanie Chrystusa. Afryka ciągle potrzebuje wielu misjonarzy. Nie zgadzam się z tymi, którzy myślą, że to już jest koniec ery, przeciwnie - to, co potrzebujemy w naszym Kościele to jest zmiana - o. Josef von Boxel.

Misyjny triumf. Co dalej?
rozmowa z o. Otto Katto Asimwe pochodzącym z Ugandy

Jesteśmy częścią rodziny
mówi o. Lazaro Bustince, hiszpański misjonarz w Ugandzie

Zostajemy w Ugandzie !
mówi bp Robert Maria Gay, kanadyjski misjonarz w Ugandzie

Afryka ciągle potrzebuje misjonarzy
O. Josef von Boxel, belgijski misjonarz pracujący w Ugandzie

 

Ojcowie Biali   ...w Kenii, Tanzanii i Sudanie

Ludzie są wdzięczni misjonarzom, że przynieśli system ochrony zdrowia, że przynieśli rozwój w różnych dziedzinach. Wielu pytało dlaczego ci ludzi przybyli z daleka, aby być z nimi - o. Don Anderson

Śpiewać tę pieśń do końca
rozmowa z o. Donem Andersonem, prowincjałem Misjonarzy Afryki dla Tanzanii, Kenii i Sudanu