- Wspólny śpiew, modlitwa oraz dzielenie się świadectwami na temat miłosierdzia – tak przebiegała akcja ewangelizacyjna na Rynku Głównym, którą przeprowadzili uczestnicy II Światowego Kongresu Miłosierdzia Bożego, który odbywa się w Krakowie.
Uczestnicy kongresu zgromadzili się niedaleko Bazyliki Mariackiej skąd nieśli transparenty z nazwami poszczególnych krajów. Każda z grup radośnie śpiewała, modliła się, a niektórzy z uczestników dzielili się świadectwami na temat miłosierdzia. Do modlących się uczestników dołączali także mieszkańcy Krakowa oraz turyści. W spotkaniu uczestniczył m.in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
Następnie do zgromadzonych na Rynku zwrócił się abp Tadeusz Kondrusiewicz z Mińska, który mówił o Ewangelii miłosierdzia objawionej w Jezusie Chrystusie oraz o tym, jak być apostołem miłosierdzia we współczesnym świecie. Podkreślił, że wielkim apostołem Bożego Miłosierdzia był Jan Paweł II, według którego miłosierdzie jest drogą do zbawienia.
„Bóg wyjawił swoje miłosierdzie w tajemnicy krzyża i ukazał, że dobro może zwyciężyć zło” - mówił. Metropolita mińsko–mohylewski wyjaśniał także, że podstawą każdej wolności jest wolność religijna oraz, że współczesny świat potrzebuje miłosierdzia.
Następnie zgromadzeni na Rynku obejrzeli Misterium Credo w wykonaniu wspólnoty Cenacolo z Włoch. Widowisko typu "światło i dźwięk" rozpoczęło się od ukazania stworzenia świata i historii grzechu pierworodnego, a zakończyło zmartwychwstaniem Jezusa.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).