Papież pragnie, aby dziennikarze zastanowili się nad znaczeniem ciszy – dowiadujemy się z komunikatu papieskiej rady ds. mediów, która ogłosiła dziś temat przyszłorocznego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.
Brzmi on: Cisza i słowa drogą ewangelizacji. Nadmiar słów i treści może być przeszkodą w przekazie informacji – czytamy w komentarzu do tematu. Jednakże w myśli obecnego Papieża cisza i milczenie nie jest jedynie przeciwieństwem zalewu słów. Cisza to dla Benedykta XVI niezbędny warunek przyswojenia informacji. Wyciszenie sprzyja refleksji i faktycznemu przyjęciu słowa. Nie jest to zatem żaden dualizm, lecz komplementarność, postulat właściwej równowagi między ciszą i słowem.
Dodatkowo Papież sytuuje ten temat w kontekście ewangelizacji, mając nadzieję, że obchody Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu wpiszą się w ogólnokościelną refleksję nad tematem przyszłego Synodu Biskupów. Będzie on poświęcony nowej ewangelizacji dla przekazu wiary chrześcijańskiej. Watykański komunikat przypomina, że Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu był jedynym dniem ustanowionym przez sam Sobór. W Kościele powszechnym jest zazwyczaj obchodzony w niedzielę poprzedzającą Zesłanie Ducha Świętego. Natomiast w Polsce przypada on w trzecią niedzielę września. Co roku Papież przygotowuje z tej okazji specjalne przesłanie. Podpisuje je zazwyczaj 24 stycznia, we wspomnienie liturgiczne św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.