Szef watykańskiej dyplomacji został zaproszony do złożenia oficjalnej wizyty w Iraku. Miałoby do tego dojść w przyszłym roku. Poinformował o tym ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej, Habib al-Sadr, po spotkaniu z abp. Domnique’iem Mambertim.
Iracki dyplomata stwierdził, że wizyta sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami ma służyć zapoznaniu się z działaniami podjętymi przez rząd w Bagdadzie na rzecz zapewnienia wspólnotom chrześcijańskim bezpieczeństwa i prawa do wyrażania swojej wiary.
„Chrześcijanie stanowią bardzo ważny czynnik historyczny dla naszego kraju. Są ponadto istotnym ogniwem w procesie demokratyzacji Iraku” – powiedział ambasador al-Sadr. Pośród konkretnych zadań, jakie rząd iracki chce podjąć w odniesieniu do katolików, jest ożywienie turystyki pielgrzymkowej, zwłaszcza do miasta narodzin Abrahama – Ur w południowo-wschodniej części kraju. Rozwinąć ma się także współpraca i wymiana naukowo-kulturalna między uniwersytetami irackimi a uczelniami podlegającymi Stolicy Apostolskiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.