Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.
Gospodarzem tegorocznego, wiosennego spotkania jest Katolickie Radio Podlasie – rozgłośnia diecezji siedleckiej. W zjeździe forum uczestniczy także ks. Paweł Rytel-Andrianik – szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Przed Mszą św. goście forum poznali historię Unitów Podlaskich i ich męczeństwa.
W homilii bp Kazimierz Gurda – nawiązując do przeżywanego święta NMP Matki Kościoła – wskazał, że Maryja jest od początku obecna w historii Kościoła i podjętej misji głoszenia Dobrej Nowiny. Jej więź ze wspólnotą Apostołów została umocniona tymi samymi darami Ducha Świętego. - W historii Kościoła widzimy jak bardzo zależy Maryi, aby uczniowie trwali w wierze Jej Syna; jak bardzo Jej zależy, aby trwali w Jego Kościele - wskazał biskup siedlecki.
Ksiądz biskup wskazał, że w dzieło misyjne Kościoła, głoszenia zbawienia dokonanego w Jezusie, włączone są dzisiaj katolickie rozgłośnie radiowe. - Dzisiaj jest to zadanie bardzo wymagające, ale konieczne do spełnienia. Nie można z niego zrezygnować - akcentował bp Gurda.
Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich – czyli rozgłośni niezrzeszonych w żadnej sieci radiowej, istnieje formalnie od 2013 r. Forum działa w oparciu o statut zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski. Wspólnym zasięgiem obejmuje około 75 procent terytorium Polski. Obecnie w ramach Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich współpracuje ponad 20 stacji diecezjalnych i zakonnych. Pracując wspólnie od roku 2013 FNRK zbiera doświadczenie w realizacji wspólnych projektów promocyjnych i reklamowych.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.