Z papieżem o Bliskim Wschodzie

Sytuacja na w krajach arabskich oraz na Bliskim Wschodzie to główne tematy poruszone podczas dzisiejszej audiencji Ojca Świętego dla prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa znanego też jako Abu Mazen. Spotkał się on także z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti.

Jak informują agencje papież spotkał się następnie w formie ściśle prywatnej z wiceprezydentem USA, Joe Bidenem. Na temat tego ostatniej audiencji nie wydano żadnego komunikatu.

Centralną kwestią poruszoną w Watykanie przez palestyńskiego przywódcę była skomplikowana sytuacja w Ziemi Świętej. Szczególny nacisk położono na konieczność znalezienia sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego, które zapewniłoby poszanowanie praw wszystkich, to znaczy zrealizowanie uzasadnionych aspiracji narodu palestyńskiego do posiadani niezależnego państwa.

Następnie podkreślono, że Państwo Izrael i Państwo Palestyńskie muszą żyć w bezpieczeństwie, pokoju ze swymi sąsiadami i w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. W takiej sytuacji, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej oraz w duchu współpracy i otwartości na pojednanie, Ziemia Święta może zaznać pokoju.

Odniesiono się także do sytuacji wspólnot chrześcijańskich na Terytoriach Palestyńskich oraz ogólnie na Bliskim Wschodzie, wspominając o ich niezastąpionym wkładzie w budowę społeczeństwa. Wyrażono też nadzieję, że delegacje Stolicy Apostolskiej oraz Organizacji Wyzwolenia Palestyny będą owocnie wypracowywały Kompleksową Umowę Dwustronną.

Jak informują media rozmowa Mahmuda Abbasa z Benedyktem XVI odbywała się w języku angielskim i trwała 22 minuty, z czego 17 minut zajął dialog w cztery oczy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11