Sekularyzacja to największe wyzwanie

Sądzę, że największym wyzwaniem dla naszego Kościoła jest sekularyzacja, która jest coraz bardziej obecna w naszym społeczeństwie i która oddziałuje przede wszystkim na młode pokolenia – powiedział kard. Josip Bozanić.

Reklama

 W rozmowie z Radiem Watykańskim przedstawił on stan przygotowań do zbliżającej się podróży Benedykta XVI do Chorwacji oraz dzisiejszą sytuację kościelną i społeczną w tym kraju.

Metropolita Zagrzebia zaznaczył, że Chorwacja trwa „w wielkim oczekiwaniu na wizytę Ojca Świętego” i dodał, że gdy tylko ogłoszono to oficjalnie, tamtejszy Kościół natychmiast rozpoczął do niej przygotowania. Objęły one wszystkie diecezje, które starały się włączyć w ten proces szczególnie młodzież i rodziny. Młodzi już wcześniej przygotowywali się do Krajowego Spotkania Młodzieży – powiedział kardynał. Dodał, że spotkania te odbywają się co dwa lata, ale po raz pierwszy weźmie w nich udział Ojciec Święty. Od dnia, w którym zapowiedziano przyjazd papieża, zaczęto głosić na szczeblu parafialnym specjalne katechezy dla rodzin. „Wszystkie one obracają się wokół hasła tej podróży: «Razem w Chrystusie»” – dodał kardynał.

Wyjaśnił, że hasło to wybrano dlatego, że „słowo «razem» zawiera w sobie odniesienie do pragnienia spotkania, wspólnoty każdej istoty ludzkiej”. „I ten aspekt, mający wymiar antropologiczny, znajduje swe urzeczywistnienie i swoją pełnię w wymiarze teologicznym i chrystologicznym, to znaczy w Chrystusie, w Jego Dobrej Nowinie. Chrystus jest skałą, na której każdy wierny i każda rodzina chrześcijańska winna budować własny dom, aby móc kroczyć drogami życia” – podkreślił arcybiskup zagrzebski.

 Zaznaczył następnie, że największym wyzwaniem, przed jakim stoi Kościół w Chorwacji, jest sekularyzacja, która coraz bardziej zaznacza swą obecność „w naszym społeczeństwie i która wywiera wpływ zwłaszcza na młodzież”.

 Do Kościoła docierają też wezwania, aby zajął się rodzinami, łącznie z tymi dotkniętymi zeświecczoną kulturą, jak również bezrobociem w obecnym okresie ogólnych trudności społecznych i gospodarczych – stwierdził rozmówca rozgłośni papieskiej. Zapewnił, że Kościół pragnie uwrażliwiać na te sprawy instytucje świeckie, „aby umiały one interweniować na rzecz rodziny nie tylko słowami, ale także prawdziwymi działaniami”. „Rodzina jest instytucją, o którą należy dbać, jest ona bowiem przyszłością Kościoła i społeczeństwa” – przypomniał kard. Bozanić.
 Zwrócił z kolei uwagę, że w spotkaniu z papieżem wieczorem 4 czerwca wezmą udział młodzi ludzie, należący w większości do pokoleń, urodzonych już po upadku reżymu komunistycznego. Żyją oni zatem w tej samej rzeczywistości, co inni młodzi Europejczycy, „ale są także bardzo wrażliwi na wartości duchowe i inicjatywy kościelne, czują, że Kościół jest ich domem, daje im przestrzeń i troszczy się o nich” – stwierdził kardynał. Zauważył, że często to właśnie młodzież zgłasza w parafiach różne inicjatywy, np. spotkania modlitewne, pielgrzymki itp. „Nasi młodzi uczestniczą też chętnie w życiu sakramentalnym i szukają możliwości spowiadania się” – dodał rozmówca Radia.

 Nawiązując do zapowiedzianej na 5 czerwca modlitwy papieża przed grobem bł. Alojzego Stepinaca, przypomniał, że hierarcha ten jest wzorem wierności Chrystusowi, Kościołowi i Stolicy Apostolskiej. „Błogosławiony Stepinac był prawdziwym pasterzem: występował w obronie podstawowych praw każdego człowieka i każdego narodu, w obronie ofiar prześladowań” – podkreślił kard. Bozanić. Dodał, że jego poprzednik na stolicy zagrzebskiej „był dla nas i dla Kościoła żywym świadkiem nadziei chrześcijańskiej a swoim życiem umiał zaświadczyć o tej nadziei, która rodzi się z pełnego zaufania w wierność Bożą, która prowadzi do zwycięstwa dobra”. Był on także człowiekiem sumienia: aby nie zdradzić własnego sumienia i nie złamać słowa danego Chrystusowi i Kościołowi, nie szedł na żadne kompromisy, świadomie akceptując nawet męczeństwo – stwierdził metropolita zagrzebski.

 Zapewnił następnie, że Chorwacja i Kościół w niej są otwarte na Unię Europejską i przygotowują się do wstąpienia do niej. Zaznaczył przy tym, że kraj ten od zawsze żyje w cywilizacji europejskiej. Jednocześnie zwrócił uwagę, że „jesteśmy świadomi trudności i możliwości, jakie może pociągać za sobą wstąpienie do Unii Europejskiej”. W tym kontekście „wydaje nam się ważne podkreślić logikę wymiany: tylko w warunkach wzajemnego uznania własnej tożsamości, kultury, historii i zwyczajów narody europejskie mogą budować razem «wspólny dom»” – oświadczył kardynał. Dodał, że Kościół w jego kraju, położonym w regionie spotkania i współżycia chrześcijan różnych wyznań i niechrześcijan, ma być miejscem dialogu międzywyznaniowego i międzyreligijnego. „Chorwacja jest powołana do bycia, by tak rzec, mostem dla Europy” – podkreślił kard. Bozanić.

 Na zakończenie zapewnił, że dla niego i jego rodaków wizyta papieża „jest szczególnym darem, by móc spędzić te dwa dni z Ojcem Świętym, spotkać się i modlić się z nim”. Dodał, że serca Chorwatów „są otwarte i pragną przyjąć słowo i przesłanie papieskie” a wierni widzą w tym wydarzeniu „okazję do ożywienia swej odpowiedzi chrześcijańskiej, aby być prawdziwymi świadkami wiary, poruszanymi nadzieją i miłością”.
 Benedykt XVI przebywać będzie w Zagrzebiu w dniach 4-5 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHORWACJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama