Ks. prof. Cisło: w Wielkim Poście odkryjmy Kościół Cierpiący

I dziękujmy Bogu za to, że żyjemy w kraju, gdzie jest pokój.

Reklama

„Poprzez post chcemy towarzyszyć tym, w których życie wpisany został krzyż: prześladowanym i cierpiącym, tracącym domy i zmuszonym do ucieczki” – powiedział w Środę Popielcową ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Przywołał wielkopostne orędzie kard. Sako z Iraku, gdzie czytamy o potępieniu dla „dewastujących wojen".

W orędziu przywołane zostały Ziemia Święta i Ukraina, a także Bliski Wschód, gdzie wciąż dominują wewnętrzne podziały, za jakimi kryją się pieniądze i władza. Chaldejski patriarcha wskazał, że wobec tragedii wojny rolą Kościoła jest „podniesienie swojego głosu, nie mniej niż prorocy, i uznanie współczesnych zbrodni jako wielkich grzechów przeciwko ludzkości”. Kard. Louis Sako zaznaczył, że pościć to stosować przykazanie miłości i miłosierdzia.

„Kard. Sako wezwał nas do łączności duchowej, poprzez post, z tymi, którzy są wypędzani, są prześladowani; którzy tracą swoje domy, swoje Kościoły” – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło podczas Mszy św. z udziałem pracowników polskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wykładowca UKSW mówił o wsparciu, jakie PKWP niosła potrzebującym chrześcijanom z Iraku. „Pomagaliśmy utrzymać obozy dla uchodźców” – zaznaczył. Przywołał postać pracującego wtedy na miejscu ks. Douglasa, porwanego i katowanego przez terrorystów. „Zostawił nam piękne świadectwo. Mówił, że nigdy nie docenił tak mocno różańca, jak wtedy, gdy za paciorki służyły mu ogniwa łańcucha, którym były skute jego ręce” – wyjaśnił ks. prof. Cisło.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP przypomniał o historii z Bagdadu, kiedy w trakcie ataku na świątynię księża zaproponowali terrorystom, że ofiarują swoje życie, by nie zrobiono krzywdy wiernym. „Rozstrzelano wtedy kilkadziesiąt osób, a zakrwawione szaty tych kapłanów znajdują się w dolnym kościele” – mówił wykładowca UKSW.

Dodał, że dramat wojny i prześladowań „przypomina nam o kruchości i przemijalności życia”. Wskazał, że Środa Popielcowa zmusza nas do refleksji nad cierpieniem.

„Dziękujmy Bogu za to, że żyjemy w kraju, gdzie jest pokój. Prośmy o ten pokój w naszych sercach, w naszej Ojczyźnie, ale módlmy się też o pokój na Ukrainie, w Syrii i Iraku. Niedługo 13. rocznica wojny w Syrii. Już nikt o niej nie pamięta, a przecież ci ludzie nie są winni temu, że tak długo to trwa. Pamiętajmy, szczególnie w czasie Wielkiego Postu, że największymi ofiarami wojny są najsłabsi: starcy, kobiety i dzieci” – zaznaczył ks. prof. Cisło.

W trakcie Mszy św. w Środę Popielcową wykładowca UKSW modlił się w intencji Darczyńców PKWP i wszystkich, którzy niosą pomoc cierpiącym przez ręce Stowarzyszenia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama