Adwent to czas synchronizacji naszego czasu z Boskim

Rok liturgiczny to wędrówka przez historię zbawienia, która nie tylko przypomina dawne wydarzenia, ale dzięki słowu Bożemu i sakramentom pozwala w nich uczestniczyć – pisze w komentarzu dla Radia Watykańskiego – Vatican News ks. dr Janusz Chyła, teolog, duszpasterz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach w diecezji pelplińskiej.

Nawiązując do tego, że Adwent jest równocześnie początkiem nowego roku liturgicznego ks. Chyła podkreśla, że jest „to moment synchronizacji naszego czasu z Boskim i uczenia się postrzegania wszystkiego z Bożego punktu widzenia”. 

„Adwent składa się z dwóch etapów. Od pierwszej niedzieli do 16 grudnia „przypominamy sobie” tęsknotę Starego Testamentu za Mesjaszem. Drugi etap - od 17 grudnia - jest bezpośrednim przygotowaniem do Bożego Narodzenia” – wyjaśnia ks. Janusz Chyła.

Nawiązując do ewangelii wg. św. Marka „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem” ks. Chyła podkreśla znaczenie liturgii Adwentu, która „zachęca nas do trwania w gotowości na spotkanie z Chrystusem w przeżywaniu świąt i w ponownym przyjściu”. 

Duszpasterz zauważa, że przemijający bezpowrotnie czas, u wielu budzi smutek, a nawet powoduje przerażanie. „Śmierć wiąże z ziemią i nieuchronnością, jakiej podlega materia. Miłość wiąże nas z Chrystusem. Jeśli jesteśmy w Nim zanurzeni, to pokonujemy śmierć. Miłość jest od niej silniejsza”. 

Ks. Chyła ukazuje także dwa różne spojrzenia a kwestię przemijania. „Koniec świata w rozumieniu odległym od Ewangelii, to wizja katastroficzna. Spojrzenie wiary widzi w tym wydarzeniu spotkanie z Bogiem. Oczekiwanie na Chrystusa, który przyjdzie u kresu czasów jest zatem przygotowaniem na spełnienie nadziei i miłość nieprzemijającą” – podsumowuje teolog i duszpasterz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9