Chrześcijanie bardzo często w dziedzinie pomocy humanitarnej działają na pierwszej linii frontu.
Eparcha koszycki Cyril Vasiľ oraz arcybiskup Dijon, Antoine Hérouard uczestniczyli w spotkaniu między przedstawicielami Kościołów i urzędnikami Unii Europejskiej. Tematem tegorocznych obrad była odpowiedź na sytuację spowodowaną wojną.
Eparcha Vasiľ dzielił się doświadczeniem, jak wspólnoty kościelne od początku udzielają pomocy uchodźcom na wschodniej Słowacji. Podkreślał, że chrześcijanie bardzo często działają na pierwszej linii frontu w dziedzinie pomocy humanitarnej; tak jest również w sytuacji obecnej wojny. Stąd też prosił Unię Europejską o wsparcie wolontariuszy i organizacji, które niosą pomoc najsłabszym na Ukrainie.
Arcybiskup Hérouard podkreślił z kolei konieczność zatroszczenia się o najuboższych w Unii w obliczu trwającego kryzysu. Chodzi nie tyle o wprowadzenie odpowiedniej polityki socjalnej, ale o „politykę mającą na celu rzeczywistą solidarność z najsłabszymi członkami naszych społeczeństw”.
Spotkania przedstawicieli UE z reprezentantami Kościołów odbywają się regularnie na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Kardynał Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), zaznacza, że „wkład Kościołów jest i powinien być uważany za istotny składnik rozwijania polityki Unii Europejskiej promującej dobro wspólne”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.