Mam nadzieję, że wspólne wysiłki całego świata położą wkrótce kres zniszczeniu i śmierci - mówił abp Paul Gallagher podczas konferencji prasowej, kończącej jego spotkanie z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą. Przypomniał też o gotowości Stolicy Apostolskiej do wsparcia rozmów pokojowych.
Sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. Relacji z Państwami abp Paul Gallagher oraz szef ukraiński ego MSZ spotkali się z dziennikarzami na zakończenie bilateralnego spotkania, które odbyło się dziś w Kijowie. W swojej wypowiedzi szef watykańskiej dyplomacji zapewniał o bliskości Ojca Świętego i jego współpracowników z narodem ukraińskim.
"Moja wizyta ma na celu okazanie bliskości Stolicy Apostolskiej i Papieża Franciszka wobec narodu ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji przeciwko Ukrainie. I zapewniam Państwa, że zarówno Ojciec Święty, jak i jego najbliżsi współpracownicy, w tym także ja, ogromnie cierpią z powodu wielu śmierci, wszelkiego rodzaju przemocy, niszczenia miast i infrakstruktur, rozdzielenia tak wielu rodzin i milionów osób przesiedlonych oraz uchodźców" - mówił.
Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco
Przypominając o dobrych i cieszących się wzajemnym zaufaniem wieloletnich relacjach Watykanu i Ukrainy, zaznaczył, że"nabrały one jeszcze większego znaczenia w smutnym kontekście wojny w Donbasie w ostatnich kilku latach i obecnego konfliktu na szeroką skalę na Ukrainie".
Abp Gallagher przyznał, że wysiłki na rzecz zakończenia trwającej wojny są "ograniczone", ale też zaapelował, aby niestrudzenie je kontynuować. "Wiara w Boga i w ludzkość przymusza nas jednak do bycia wytrwałymi w dążeniu do pokoju poprzez modlitwę, słowa i uczynki i do tego, abyśmy nie poddawali się przedwcześnie wobec ogromnych wyzwań" - mówił.
Szef watykańskiej dyplomacji zadeklarował, że "Stolica Apostolska ponawia zapewnienie, tak jak zawsze to czyniła, o swojej gotowości do wsparcia prawdziwego procesu negocjacji, upatrując w nim właściwej drogi ku sprawiedliwemu i trwałemu rozwiązaniu". Wyraził wdzięczność za wysiłki Kościołów i wspólnot religijnych w odpowiadaniu na bieżące i długotrwałe potrzeby umęczonego narodu. Wyraził też nadzieję, że zjednoczone wysiłki całego świata "położą wkrótce kres zniszczeniu i śmierci".
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.