W górach, pod żaglami, bez pieniędzy...

...czyli wakacyjne propozycje wypoczynkowo-formacyjne.

Reklama

 Modlitwa na szczytach gór, rekolekcje "pod żaglami", oazy rodzin, męskie wędrowanie bez pieniędzy, propozycje KSM czy znane od lat "Przystanek Jezus" i Franciszkańskie Lato Młodych - w okresie letnim wciąż jeszcze można dołączyć do formacyjnych wakacji z Bogiem, które organizują zgromadzenia zakonne, diecezje lub różne wspólnoty ewangelizacyjne.

Rekolekcje pod żaglami

Jedną z nietypowych form rekolekcji są te realizowane na akwenach wodnych, czyli "pod żaglami". Organizuje je kilka zgromadzeń zakonnych, ale są to też inicjatywy diecezjalne lub parafialne.

W dniach 24-31 lipca br. odbędzie się kolejna edycja "Życia na fali", czyli rekolekcji pod żaglami organizowanymi przez jezuitów. Również w tym roku zakonnicy zapraszają na Mazury. "Po miesiącach izolacji i funkcjonowania w trybie online kontakt z przyrodą i z drugim człowiekiem mogą być wielkim lekarstwem!" - zapewniają.

Jezuicka inicjatywa żeglowania połączonego z doświadczeniem Boga obecnego w Słowie, wspólnocie, sakramentach i pięknie przyrody rozpoczęła się w 2004 r. Rekolekcje wielokrotnie odbywały się na jeziorach Mazur, ale także na Zalewie Szczecińskim czy Bałtyku. Z powodu epidemiologicznych obostrzeń także w tym roku rekolekcje odbędą się na Wielkich Jeziorach.

"Respektując wszelkie wymogi bezpieczeństwa związane z epidemią, będziemy chcieli cieszyć się pięknem przyrody, żeglowaniem i byciem we wspólnocie" - zapowiadają organizatorzy.

Oprócz typowych przygód związanych z nauką podstaw żeglowania, gotowaniem i szorowaniem pokładu, w planie każdego dnia przewidziana jest Eucharystia, medytacja w ciszy oraz dzielenie w duchu kręgów Magis.

Rejs rozpocznie się i zakończy w marinie Centralnego Ośrodka Sportu w Giżycku. Załoga dwóch jachtów liczyła będzie łącznie 16 osób. Uczestnikiem może być każdy, kto jest otwarty na tego typu doświadczenie. Są dwa warunki: wiek (18-35 lat) i umiejętność pływania.

Całkowity koszt pobytu wraz z ubezpieczeniem to 650 zł. Kontakt: o. Damian Czerniak SJ i o. Rafał Bulowski SJ, zycienafali.kontakt@gmail.com, https://www.facebook.com/ZycieNaFali, tel. 797 907 587.

Rekolekcje "pod żaglami" prowadzą także księża sercanie - nad Jezioro Studzieniczne do Swobody k. Augustowa. Jest to propozycja dla osób pełnoletnich. Co w programie? Teoretyczne i praktyczne poznawanie oraz doskonalenie tajników żeglarstwa, relaks na strzeżonym kąpielisku i wycieczka kajakowa nad Jezioro Serwy. Młodzież w trakcie turnusów jest pod opieką księdza i animatorów. Korzystanie ze sprzętu pływającego odbywa się pod opieką instruktorów. W ramach programu religijnego jest codzienna jutrznia ze Słowem Bożym, Msza św. z kazaniem, spotkania dyskusyjne na łonie przyrody oraz ciekawe animacje.

Koszt wyjazdu wynosi 800 zł. Kwota ta uwzględnia pobyt i noclegi na jachcie, wyżywienie, fachową opiekę osób posiadających patenty żeglarskie, ubezpieczenie i podstawową pomoc medyczną. Na rekolekcje trzeba ze sobą zabrać: śpiwór, dres, strój kąpielowy, czapeczkę, wygodne obuwie na jacht, pelerynę przeciwdeszczową, kartę uczestnictwa i potwierdzenie wpłaty zaliczki. Szczegółówe informacje na stronie http://rekolekcje.scj.pl/rekolekcje-pod-zaglami/

W Mikołajkach 24 lipca już po raz piąty odbędzie się wyjątkowe spotkanie modlitewno-ewangelizacyjne „Z Maryją na Jeziorach” w intencji wszystkich przybywających do diecezji ełckiej na odpoczynek, a szczególnie żeglarzy, wodniaków, którzy pływają po mazurskich jeziorach. Wydarzeniu przewodniczyć będzie biskup ełcki Jerzy Mazur.

Spotkanie rozpocznie się ok. godz. 18.00 koncertem muzyki religijnej w wykonaniu Załogi Dr. Bryga z Giżycka na nabrzeżu w Mikołajkach. Po koncercie wszyscy uczestnicy zaproszeni są do udziału w rejsie z „Maryją na Jeziorach”. Podczas żeglugi będzie sprawowane nabożeństwo różańcowe w intencji wypoczywających w diecezji ełckiej. Oprawę muzyczną spotkania poprowadzi schola z Baranowa. Nad organizacją całości czuwają proboszczowie parafii z Mikołajek.

Po rejsie ewangelizacyjno-modlitewnym, w marszu za Maryją w znaku figury Matki Bożej z Fatimy, uczestnicy przejdą z Portu do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie spotkanie zakończy się Apelem Jasnogórskim.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Inna forma uczestnictwa w "wakacjach z Bogiem" to duże spotkania ewangelizacyjne. Część z nich już się odbyła, w tym hybrydowo 34. Saletyńskie Spotkanie Młodych w Dębowcu a tradycyjnie 27. Spotkanie Młodych w Wołczynie (organizują je Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Krakowskiej). Inne dopiero się odbędą.

Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu trwającej pandemii, Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbędzie się online. W programie Msze św., warsztaty ewangelizacyjne, spotkania z ciekawymi gośćmi i koncerty muzyki chrześcijańskiej. Wydarzenie zaplanowano w dniach 29-31 lipca.

FSM to najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym. Po raz pierwszy odbyło się w 1988 r. w Kalwarii Pacławskiej. Znajduje się tam sanktuarium pasyjno-maryjne Matki Bożej Słuchającej, które pozostaje pod opieką braci mniejszych konwentualnych franciszkanów. Przyciąga ono każdego roku wielu pielgrzymów. Sama Kalwaria Pacławska mieści się koło Przemyśla, przy granicy polsko-ukraińskiej. Ta mała wioska leży na wzgórzu u podnóża Bieszczad.

Gośćmi tegorocznego spotkania będą: metropolita przemyski abp Adam Szal - wieloletni przyjaciel FSM i częsty pielgrzym kalwaryjski; Tomasz Wolny - dziennikarz, ojciec trójki dzieci, prowadzący "Pytania na śniadanie" oraz "Panoramy" w TVP; Tomasz Samołyk - twórca rozmów o polityce i religii na Youtube, autor powieści “Powrót Uroczego Mesjasza” i “La Grande Solitude”, jak sam o sobie mówi: przede wszystkim katolik.

Do Kalwarii Pacławskiej przyjedzie także zespół Fioretti, tworzony od ponad 50 lat przez braci franciszkanów z Krakowa. Jest dobrze znany FSM-owiczom z corocznych koncertów podczas Spotkań. Wszyscy bywalcy znają takie hity jak „Namioty” czy „Pragnienie”. W 2017 r. zespół nagrał kolejny album „Mniejszy”.

Pierwszy dzień tegorocznego FSM będzie krótszy niż dwa kolejne i upłynie głównie pod znakiem uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczyć będzie abp Adam Szal. Jednym z głównych punktów drugiego dnia spotkania, w piątek 30 lipca, będą warsztaty online "Hierarchia Kościoła. Czy jest tam miejsce dla mnie?", a po nich praca w grupach. Z kolei ostatniego dnia spotkania, w sobotę 31 lipca, tematem warsztatów online będzie pytanie: "Jak dawać świadectwo w Internecie o tym, że jestem członkiem Kościoła?".

Program wydarzenia dostępny jest na stronie fsm.franciszkanie.pl/program-34-fsm/ Transmisje na żywo oraz relacje z wydarzenia będzie można śledzić w mediach społecznościowych FSM-u, m.in. na Facebooku, Youtube i Instagramie.

"Przystanek Jezus"

Po roku przerwy wywołanej pandemią wraca Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna "Przystanek Jezus", której Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji – Wspólnota św. Tymoteusza z siedzibą w Porszewicach koło Łodzi.

Akcja ewngelizacyjna (w tym roku od 26 lipca do 1 sierpnia) odbywa się zawsze w łączności z festiwalem Pol`and`Rock (dawniej Przystanek Woodstock). Tegoroczny festiwal ograniczony będzie do 20 tys. oficjalnych uczestników. Ponieważ zwykle w wydarzeniu uczestniczy ponad 500 tys. osób, prawdopodobnie wielu ludzi znajdzie się poza właściwą przestrzenią festiwalu. – Ich właśnie chcemy w tym roku otoczyć szczególną opieką i do nich kierować nasz przekaz – mówi o. Damian Piątkowiak SVD, jeden z duszpasterzy i organizatorów "Przystanku Jezus".

W pobliżu głównego pola Pol’and’Rock ustawiony będzie biały krzyż, wyznaczający główną przestrzeń spotkań ewangelizacyjnych. – Zależy nam na tym, by oprócz indywidualnych rozmów, które są najważniejsze, przedstawić również pewną ofertę kulturalną – mówi o. Piątkowiak. Obecność na scenie Przystanku Jezus potwierdziły już m.in. zespoły Luxtorpeda, 2Tm 2,3, Nieboskłonni, Fishecletic, a także raper Tau i zespół hip-hopowy Rymcerze.

Tradycyjnie do udziału w "Przystanku" zaproszeni zostali członkowie wspólnot, grup, ruchów i stowarzyszeń - świeccy, siostry zakonne i księża - którzy najpierw odbędą rekolekcje prowadzone przez bp. Edwarda Dajczaka, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego, związanego z "Przystankiem Jezus" od początku i zawsze tam obecnego, a następnie wyruszą, by dzielić się swym świadectwem wiary i Ewangelią z uczestnikami tegorocznego Pol`and`Rock (dawniej Przystanek Woodstock).

Zapisy na tegoroczny "Przystanek Jezus" skończyły się 7 lipca. W trosce o wspólne bezpieczeństwo uczestnicy wydarzenia zachęcani są do zaszczepienia się i przywiezienia ze sobą certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19. Szczegółowe informacje o wydarzeniu na stronie www.przystanekjezus.pl

"Ewangelizacja w Beskidach"

Jak poinformował KAI br. Franciszek ze wspólnoty Braci Miłosiernego Pana, w tym roku z powodu pandemii ponownie nie odbędą się różne formy ewangelizowania realizowane w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Latem na nadbałtyckich plażach, w sąsiedztwie wakacyjnych imprez masowych, zwykle planowano m.in. ewangelizację nadmorską, "Przystań z Jezusem" czy ewangelizację wioskową.

Można natomiast wziąć udział w akcja ewangelizacyjnych organizowanych w górach. Ich przykładem jest cykliczna akcja "Ewangelizacja w Beskidach". Na czym polega? W wakacyjne soboty od lipca do sierpnia organizowane są rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Co tydzień w samo południe na beskidzkich górach odprawiane są Msze św. Wydarzeniu towarzyszy hasło: „Bohater drugiego planu”, odnoszące się do patrona tego roku – św. Józefa.

Podobnie jak w poprzednich latach, na każdy szczyt uczestnicy akcji wyruszają małymi grupkami w rodzinach lub wspólnotach, by w samo południe na górze uczestniczyć w Eucharystii przy ołtarzu polowym. Jest to kulminacyjny moment cotygodniowej wyprawy ewangelizacyjnej.

Pierwsze tegoroczne spotkanie modlitewne odbyło się 3 lipca na Stecówce w Beskidzie Śląskim. Jego głównym tematem był „Józef – Oblubieniec”. Pozostałe spotkania na szczytach to kolejno: 10 lipca – Jałowiec, 7 lipca – Pilsko, 24 lipca – Hrobacza Łąka, 31 lipca – Potrójna, 7 sierpnia – Rachowiec, 14 sierpnia – Rycerzowa Wielka oraz 21 sierpnia – Wielka Racza.

„Ewangelizacja w Beskidach” to największa tego typu akcja w diecezji bielsko-żywieckiej. Od ośmiu lat na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się członkowie różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej oraz z zagranicy. Głównym organizatorem spotkań w górach jest Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka”, działająca przy franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

Wędrowanie i kajaki z kapucynami

Niecodzienne propozycje ewangelizacyjne na lato przygotowują co roku kapucyni z klasztoru przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie. Jedną z nich jest "Wędrowanie bez pieniędzy, dla prawdziwych mężczyzn". Jest to akcja - jak sami zakonnicy wskazują - dla „prawdziwych facetów”.

"Polega ona na tym, że zostawiamy swoje rzeczy, tj. telefony, pieniądze, plecaki w pewnym miejscu, do którego nie będziemy mieli dostępu przez tydzień i idziemy w świat. Prosząc o pracę, spanie i pożywienie. Po prostu, zdając się na Bożą Opatrzność. Efekty są oczywiście różne, ale nie przypadkowe. Zdarzyć się może, że będziemy zasypiali bez kolacji i zamiast na wygodnym łóżku, zaśniemy gdzieś na dworcowej ławce. Daj sobie doświadczyć działania Pana Boga w swoim życiu" - zachęcają kapucyni. Informują też, co zabrać na taką wyprawę. "Nie musisz zabiera niczego poza sobą" - precyzują.

Zakonnicy powtarzają też akcję realizowaną już poprzednio, czyli kajakową "Wyprawę ojca z synem". Jest to spływ rzeką Nidą w okolicach Kielc. Odbędzie się on od 26 lipca do 1 sierpnia.

"Chcesz przeżyć przygodę, pogłębić relacje z tatą i zbliżyć się do Boga wśród pięknej przyrody ? Przeżyj z nami tydzień w niezwykłym miejscu! Spotkaj Pana Boga w codziennej Eucharystii, w drugim człowieku i PIĘKNIE przyrody!

Spływ zapewni wiele uroku i wrażeń" - zapewniają organizatorzy.

Propozycją akademicką są "Góry dla studentów" w dniach 28 sierpnia - 3 września. Kapucyni do wspólnego wędrowania połączonego z rekolekcjami po Tatrach zapraszają młodzież studencką, której nieobce są długie godziny spędzone na górskich szlakach. "Gwarantujemy: codzienną Eucharystię, nabożeństwa, spędzenie wielu godzin na świeżym powietrzu, dobrą zabawę z braćmi kapucynami, zmęczenie, kuchnię brata Wasyla oraz pozbawienie cię telefonu komórkowego na czas rekolekcji" - informują. Bazą wspólnych wypadów jest "Dom dla Młodzieży" w Pyzówce.

Co trzeba zabrać ze sobą? Śpiwór, buty z wysoką cholewką, klapki, kurtkę przeciwdeszczową, ciepły sweter/polar, środki higieny osobistej, bieliznę na zmianę, plecak do długich wędrówek, coś do wspólnej kuchni, konserwy, trochę słodyczy, scyzoryk oraz dużo dobrego humoru. Koszt udziału to "dobrowolna ofiara składana do kaptura – tak aby nie była przeszkodą w przyjechaniu". Więcej informacji o wszystkich akcjach pod nr. tel. 797 907 846.

Ewangelizacja Bieszczad

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów (WEB) to akcja ewangelizacyjna już od wielu lat organizowana przez Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Archidiecezji Przemyskiej i Katolickie Stowarzyszenie "Unum". Odbywa się ona każdego roku w lipcu nad Jeziorem Solińskim.

Wśród kapłanów i świeckich Archidiecezji Przemyskiej ponad 25 lat temu zrodziła się myśl, aby rozpocząć ewangelizację dla przyjeżdżających w Bieszczady turystów. Z biegiem czasu do inicjatywy dołączyli ewangelizatorzy i wspólnoty z całej Polski. Wykorzystując czas wakacji i odpoczynku, postanowili wyjść do ludzi z Dobrą Nowiną, pozwolić im doświadczyć Boga żywego tu i teraz. Poprzez Eucharystię, Słowo Boże, modlitwę, rozmowę, świadectwo, performance, taniec uwielbienia, pantomimę chcą zasiewać w ludziach ziarno wiary i Bożej miłości. W ostatnich latach wzmogło się zaangażowanie osób chcących posługiwać i ewangelizować. Oprócz młodzieży i kapłanów, do wspólnoty dołączyły całe rodziny z dziećmi.

Oazy rodzin i "Wakacje z Bogiem" KSM

Na kolejne turnusy Oazy Rodzin zaprasza Ruch Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej. Są to 15-dniowe rekolekcje przeżyciowe (plus dzień przyjazdu i odjazdu), które wprowadzają rodziny w biblijne podstawy inicjacji liturgicznej oraz w przeżywanie liturgii eucharystycznej jako źródła i szczytu całego życia chrześcijańskiego. Uczą one również, jak w rodzinie przeżywać niedziele i święta, a także poszczególne okresy liturgiczne, np. Adwent czy Wielki Post. Rekolekcje te przeznaczone są dla małżeństw sakramentalnych, które formują się w kręgach Domowego Kościoła.

Rekolekcje odbędą się w dniach 6-22 sierpnia w klasztorze Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu. Zapisy przyjmują Katarzyna i Piotr Przymuszałowie, kprzymuszala@wp.pl, tel. 507 507 054 po 20:00.

Coraz wyraźniejszą potrzebą w Ruchu Światło-Życie jest organizowanie rekolekcji dla dorosłych niezwiązanych z Domowym Kościołem. Oazy dorosłych funkcjonują w różnych diecezjach, formując się i służąc w diakoniach specjalistycznych. Więcej informacj m.in. na stronie Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej www.oaza.warszawa.pl

Oazy odbywają się ponadto przez całe wakacje w Centrum Ruchu w Krościenku nad Dunajcem. Informacji można zasięgnąć telefonicznie, dzwoniąc na numer Centrum: 660 402 330 lub 18 262 32 35 oraz na stronie https://www.oaza.pl/oazy-w-centrum-ruchu-na-kopiej-gorce/

Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca proponuje z kolei "Wakacje z Bogiem" - 7-dniowe rekolekcje dla małżeństw i rodzin. Dostępne są jeszcze nieliczne miejsca na rekolekcje od 27 lipca do 2 sierpnia oraz od 9 do 15 sierpnia. Miejsce: Dom Formacji Małżeństw Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca (adres: Liszna 26, 21-515 Sławatycze).

„Wakacje z Bogiem” to czas rekolekcji wakacyjnych dla małżeństw i rodzin przeżywany z Bogiem i ze sobą nawzajem. To moment zatrzymania się w swoim życiu, moment modlitwy, refleksji, spotkania ciekawych ludzi i doświadczenia wspólnoty. Wakacje z Bogiem pozwolą spędzić czas z Bogiem, współmałżonkiem i dziećmi.

Rekolekcje mają charakter religijny: modlitwa, konferencje, Msza Święta - jest to program do obiadu, a potem czas wolny dla siebie i rodziny, który można poświęcić na skorzystanie z propozycji. Mogą to być np. wycieczki rowerowe (Nadbużański Szlak Rowerowy Green Velo), zwiedzanie Jabłecznej (prawosławny zespół klasztorny z XIX i XX wieku, cerkiew p.w. św. Onufrego, klasztor, dwie drewniane kaplice, miejsce kultu i pielgrzymek) czy zwiedzanie Sławatycz (spacery wzdłuż Bug, cerkiew, kościół parafialny) lub wycieczka do Kodnia, gdzie mieści się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej oraz Kalwaria Kodeńska.

Zapisy pod nr tel. 83 311 38 66 lub malzenskiezmagania@gmail.com

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizuje w całym kraju rozmaite formy spędzania wolnego czasu połączone z formacją duchową. Są to ekstremalne wyprawy w góry, spokojne plażowanie, spływy kajakowe, szkolenia i rekolekcje.

Wśród propozycji jest cykl szkoleń medialnych, fundraisingowych, liderskich i specjalistycznych w ramach projektu Młodzi 4.0 Inkubator Organizacji Młodzieżowych dofinansowanego z Narodowego Instytutu Wolności.

Szkolenia odbywają się m.in. w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku (30 lipca – 1 sierpnia) czy w Domu Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych w Sulejówku (27 – 29 sierpnia). Zapisy na stronie https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSddRfVvYbdWVeruV46cTf2RwuFU-YO854QKa9zBFOyp-HvUhA/viewform

Inna ciekawa inicjatywa (KSM Archidiecezji Częstochowskiej) to lipcowe rekolekcje ekstremalne na Turbaczu: wyjazd do bacówki bez prądu, bieżącej wody i innych udogodnień. W programie wyjazdu modlitwa, wędrówki górskimi szlakami, ognisko, śpiew i dobra zabawa. Jest także wyjazd na Mazury 2-7 sierpnia i nad morze 9-13 sierpnia.

KSM Diecezji Rzeszowskiej proponuje turnusy wakacyjne dla młodzieży, która po okresie zdalnego nauczania w pandemii i ograniczonych kontaktów z rówieśnikami potrzebuje spędzić czas wolny aktywny sposób. Do wyboru są trzy miejsca: Desznica, Krynica Zdrój (Ośrodek Villa Pogoń) lub Lipinki (Diecezjalny Ośrodek Rekolekcyjny).

Wszystkie te ośrodki ze względu na zasady sanitarne mogą udostępnić 50 proc. miejsc, ograniczona jest zatem liczba uczestników. Terminy dostępne już tylko na koniec lipca, sierpień i początek września. Szczegółowe informacje na stronie https://ksm.rzeszow.pl/wakacje-z-bogiem-2021/

Innych propozycji spędzenia wakacji warto szukać na stronach diecezjalnych lub poszczególnych katolickich ruchów i stowarzyszeń.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama