Zabiegajcie o to, by Europa była domem każdego człowieka, by każdy czuł się w niej jak w domu – apelował watykański sekretarz stanu na forum Rady Europy. Kard. Pietro Parolin wygłosił obszerne przemówienie z okazji 50-lecia współpracy Stolicy Apostolskiej z tą instytucją, w randze stałego obserwatora.
Kilkakrotnie odwoływał się on do procesu integracji Starego Kontynentu, podkreślając, że trzeba powrócić do programu i marzeń ojców założycieli.
Mówiąc o współpracy Stolicy Apostolskiej z Radą Europy kard. Parolin odwołał się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w tej instytucji w 1988 r. Święty Papież stwierdził wówczas, że poprzez swoją obecność Watykan chce służyć ludzkości, przypominając o wymogach dobra wspólnego, poszanowaniu dla osoby ludzkiej i o promowaniu najwyższych ludzkich wartości.
Odnosząc się do aktualnych problemów związanych z pandemią, kard. Parolin wskazał na potrzebę współpracy. Przypomniał, że w tym trudnym doświadczaniu wszyscy znajdujemy na tej samej łodzi. Zastrzegł też, że w walce z pandemią ważne jest poszanowanie demokracji i praworządności.
Watykański sekretarz stanu dał też szereg szczegółowych wskazówek dotyczących budowania Europy jako domu dla każdej osoby ludzkiej. Pierwsza z nich odnosi się do centralnej i wyjątkowej pozycji człowieka w świecie. To on jest panem stworzenia i dlatego nie może być niewolnikiem. „Dlatego też pierwszym zadaniem, w którym trzeba pomóc człowiekowi, jest wyzwolenie się z wszelkiego niewolnictwa, zarówno materialnego, jak i duchowego” – powiedział kard. Parolin na forum Rady Europy.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...