Z myślą o drodze dialogu

Z pewnością pojawienie się dokumentu jest efektem zaniepokojenia. Jednocześnie - co cenne - autorzy nie próbują zakrzyczeć zjawisk szerzących się w kulturze, ale podejmują z nią dialog.

'Mężczyzną i kobietą stworzył ich.' Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji . Tak brzmi pełny tytuł opublikowanego wczoraj dokumentu Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Dokument w całości można znaleźć na stronie kongregacji, m.in, po włosku i angielsku (także hiszpańsku, francusku i portugalsku, nie ma niemieckiego). Zachęcam do lektury: nie jest długi. Mam też nadzieję, że wkrótce pojawi się jego tłumaczenie na język polski. Temat jest trudny, podatny na ideologiczne interpretacje, a jednocześnie bardzo ważny.

Z pewnością pojawienie się dokumentu jest efektem zaniepokojenia szerzącym się zamieszaniem dotyczącym seksualności człowieka, spowodowanym przez ideologiczne propozycje, które dążą do zamazania różnicy między płciami i uczynienia jej przedmiotem wyboru, niekoniecznie zresztą ostatecznego. Autorzy tego nie ukrywają. Jednocześnie - co cenne - nie próbują zakrzyczeć zjawisk szerzących się w kulturze, ale podejmują z nią dialog. Słuchają, szukają tego, co łączy i tego, co dzieli, argumentują, w końcu formułują propozycję. Znajdziemy tu, nie tak częste w naszym świecie, spokój i szacunek da drugiej strony.

Zainteresowani znajdą w treści dokumentu wiele ważnych stwierdzeń na temat tego, jak Kościół patrzy na człowieka – istotę obdarowaną płcią, jak widzi znaczenie tego daru także dla funkcjonowania rodziny i społeczeństwa. Znajdą także argumenty: tak naukowe, jak i religijne.

Chciałabym jednak zwrócić uwagę na podrozdział zatytułowany “Punkty spotkania.” To część, którą najłatwiej w relacjach medialnych przeoczyć, a której przeoczyć nam nie wolno. Istnieją zatem – zdaniem autorów dokumentu – takie obszary, w których nasze dążenia są lub powinny być wspólne. Jakie to obszary?

Pierwszym jest potrzeba walki z wszelkimi przejawami niesprawiedliwej dyskryminacji. Pada tu ważne stwierdzenie, że przez wieki istniały formy niesprawiedliwej dyskryminacji, które wniknęły także do wnętrza Kościoła. Opóźniło to – jak piszą autorzy - konieczną inkulturację Jezusowego przesłania o równej godności mężczyzny i kobiety.

Drugim punktem wspólnym jest wezwanie do wychowania dzieci i młodzieży do szacunku dla każdego człowieka, w jego specyfice i odmienności, tak by nikt nie cierpiał z powodu “zastraszania, przemocy, obelg lub niesprawiedliwej dyskryminacji ze względu na swoje szczególne cechy (takie jak niepełnosprawność, rasa, religia, tendencje afektywne itp.).”

Trzeci punkt, postrzegany jako obszar wspólny, podkreśla wkład kobiet w budowanie społeczeństwa, także daleko poza wymiarem rodzinnym.

Trudno w krótkim komentarzu streszczać gęsty od treści dokument. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy się wszyscy mogli z nim zapoznać po polsku. Wersje obcojęzyczne można znaleźć na stronie www.educatio.va (ostatnia pozycja, na dole strony).


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • skierka
  14.06.2019 18:10
  "A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?»" niewinne pytanie , prawda ? a naczym polegał haczyk ? na tym ,że pramatka w ogóle wdawała się w dialog z szatanem , resztę znamy ok. ?Droga Pani nie ma dialogu z kimś KTO JEST NASTAWIONY WROGO DO KOŚCIOLA , DO LUDZKOŚCI , a jeśli ktos mówi inaczej ten zaprzecza temu fragmenowi Ks. Rdz.

  A jakie by pytanie zadał wąż gdyby to bylo dzisiaj ? "Czy rzeczywiście Bóg powiedział , nie dopuszczajcie niewiast do ważnych funkcji publicznych i macie je deprecjonwać w życiu rodzinnym ? " niewinne pytanie prawda ? no...nie takie niewinne ono świadczy o wręcz bezgranicznym nieoczytaniu zwanym inaczej ciemnotą albo... świadczy o niecnych intencjach pytającego , ok ? a swoje intencje środowiska ...takie a nie inne zaczynają odsłaniać , opisywac ich nie chcę , ok ?

  Więc samo już założenie dialogu z szatanem jest bliskie grzechowi niesposłuszeństwa albo ...albo nie... ten kometarz jest zbyt śmialy , co ? mam wkleić fragment tego co o tych środowiskach powiedział św. Paweł ? to ...może być ostrzejsze niż to co bym wymyślił. Dziwne , w moim odczuciu kościół zostal publicznie spoliczkowany a takiej perykopy nie ma ... jak to tłumaczyć ? przecież ona najlepiej tlumaczy zjawisko ,
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7