Rocznica wyboru podczas papieskich rekolekcji

Szóstą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papież Franciszek obchodzi odprawiając wielkopostne rekolekcje w Domu Bożego Mistrza w Aricci pod Rzymem.

„Prosimy Pana, aby obdarzył Cię światłem, umocnił i pocieszył w twej misji utwierdzania braci w wierze, w byciu fundamentem jedności oraz we wskazywaniu wszystkim drogi, która prowadzi do nieba” – takie życzenia w imieniu uczestniczących w rekolekcjach członków Kurii Rzymskiej złożył Franciszkowi emerytowany prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Kard. Giovanni Battista Re prosił też dla Papieża o Boże błogosławieństwo i zapewnił go: „wiedz, że jesteśmy blisko ciebie z wielkim przywiązaniem i szczerym oddaniem”.

Obchodzona rocznica pontyfikatu nie wpłynęła jednak na program rekolekcyjny. Rano Franciszek przewodniczył Eucharystii, koncelebrowanej z uczestnikami ćwiczeń duchowych, a następnie wysłuchał nauk głoszonych przez benedyktyńskiego opata Bernarda Francesca Marię Gianniego.

Włoski zakonnik wskazał na potrzebę odwoływania się do pamięci, nawet jeżeli dzisiejszy świat zanurzony jest w teraźniejszość, w pragmatyzm i wszechobecne nowinki technologiczne. Przypomniał, że pamięć jest jednym z wymiarów naszej wiary, czego wyrazem jest m.in. Eucharystia, codzienna pamięć Kościoła prowadząca do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Benedyktyn przywołał słowa Jana Pawła II, który zachęcał do tego, aby ukazywać ludziom piękno pamięci, siły, która pochodzi od Ducha i czyni nas świadkami, bo jesteśmy synami świadków oraz by dać skosztować ludziom cudownych rzeczy, które Duch uczynił w historii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9