Prosił o nią Jan XXIII.
Trwa jasnogórska modlitwa za papieży. Dokładnie 60 lat temu, 6 listopada 1958 r. na Jasnej Górze odprawiona została pierwsza Msza św. w intencji Następcy św. Piotra. Duchowa stolica Polski została tym samym wprowadzona w stałą więź modlitewną ze Stolicą Apostolską. Prosił o nią Jan XXIII w słowach skierowanych do kard. Stefana Wyszyńskiego: „spraw, aby wiele modlono się za mnie przed Waszą Matką Bożą, dodając, by było to także błaganie o pokój i pomyślność wszystkich narodów”.
Jasna Góra na tę papieską prośbę odpowiedziała codzienną Eucharystią – przypomniał o. Sebastian Matecki, rzecznik sanktuarium: „Tu wyrażamy pamięć o głowie Kościoła, ale i o całym Kościele, bo przecież Ojciec Święty nosi w sobie intencje całego Kościoła Świętego. Pamięć, która trwa nieprzerwanie. Każdego dnia wiernie stajemy do ołtarza, aby wiernie wspierać Ojca Świętego w jego trudnej posłudze, w jego misji”.
Msza św. za Papieża sprawowana jest niezmiennie od 60 lat każdego dnia w Kaplicy o godz. 18.30. Matka Boża Jasnogórska, nazywana jest „Madonna di Papa” i to nie tylko ze względu na papieża z Polski, który rozsławił na świecie kult Jasnogórskiej Bogurodzicy. W 1979 r. Jan Paweł II powiedział do paulinów w Watykanie, że „on tutaj Jasnej Góry nie przeniósł, ale ją tu zastał”.
W 1904 r. Pius X ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej, a gdy w 1909 r. skradziono korony, papież ofiarował nowe diademy wykonane w Watykanie. Pius XI zabrał do Rzymu kopię Cudownego Obrazu, a Pius XII w 1953 zgodził się na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach Bazyliki św. Piotra.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.