Matka Boża Nieustającej Pomocy

W licznych kościołach Polski co środę odprawia się nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obrazy Matki Bożej pod tym tytułem: w Kaliszu (karmelitanki bose), w Poznaniu i w Toruniu doznały chwały koronacji koronami papieskimi. Liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 27 czerwca.

Reklama

Historia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W dziejach cudownego obrazu Matki Bożej wyróżniamy trzy okresy: czas przebywania obrazu na Krecie; okres rzymski, kiedy obraz znajdował się pod opieką oo. augustianów w kościele Św. Mateusza; wreszcie okres trzeci, kiedy obraz przejęli oo. redemptoryści i umieścili go w kościele Najświętszego Odkupiciela.

A oto streszczenie dziejów obrazu rzymskiego MB Nieustającej Pomocy.

1) Kult Matki Bożej jako Wspomożycielki wiernych jest bardzo dawny. Sięga bowiem początków chrześcijaństwa. Od IV w. mamy wiele oznak kultu publicznego, oddawanego w chrześcijaństwie świętej Bożej Rodzicielce. W kulcie tym znaczną rolę odgrywa powszechne przekonanie o uprzywilejowanym miejscu Maryi i związana z tym wiara w Jej pośrednictwo. Dlatego wierni Kościoła w przeróżnych okazjach uciekają się do Maryi, pełni ufności, że zostaną wysłuchani. Od wieków średnich pojawiają się kościoły i sanktuaria pod tytułem: Matki Bożej Pomocy czy też Matki Bożej Wspomożycielki, Matki Bożej Łaskawej, Pocieszycielki, Uzdrowicielki itp.

2) Pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy sławiony był obraz na Krecie w Lassithi. Jego autorstwo przypisywali niektórzy historycy najgłośniejszemu malarzowi prawosławnemu wczesnego średniowiecza, mnichowi bazyliańskiemu - S. Lazzaro (868). Ostrożniejsi przesuwali jego pochodzenie na wiek X/XI. Obraz był celem licznych pielgrzymek. Obecny obraz w Lassithi pochodzi dopiero z roku 1725 i jest inny od obrazu rzymskiego. Co się stało z cudownym obrazem pierwotnym, starożytnym? Wieść o nim zupełnie zaginęła. Miejscowa tradycja głosi, że został wykradziony. Według badań najnowszych ten właśnie obraz z w. X/XI jest w Rzymie.

Kreta - to wyspa na Morzu Śródziemnym, piąta co do wielkości po Sycylii, Sardynii, Cyprze i Korsyce. Jej długość wynosi 260 km (w kierunku równoleżnikowym), szerokość - 57 km a cała powierzchnia - 8 259 km kw. Wyspa jest „dobrze zasłużona” w powszechnej historii. Tu bowiem odkryto najstarsze po Egipcie i Babilonii ośrodki kultury, której ślady dotąd budzą podziw. Obecnie wyspę zamieszkuje ponad 500 000 prawosławnych Greków.

Od najbliższego brzegu Grecji jest oddalona Kreta ok. 100 km, od Turcji - ok. 200 km. Złoty okres dla wyspy rozpoczął się wtedy, gdy cesarz bizantyjski Nicefor Fokas w 961 roku wypędził Saracenów mahometańskich a osadził na wyspie kolonistów greckich. Wraz z nimi przybyli mnisi bazyliańscy, którzy założyli tu szereg klasztorów. Oni też otworzyli na Krecie szkoły malarskie. Ikony rozchodziły się po całym świecie, aż po Ruś Białą i Czerwoną. Wystarczy przypomnieć, że w wieku XIV-XV wykonywało obrazy Matki Bożej i Świętych 112 malarzy, których imiona zdołano stwierdzić. Do najgłośniejszych obrazów należał właśnie umieszczony w Lassithi, doznający czci powszechnej już w wieku X/XI pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wśród tych wszystkich malarzy wybija się imię Andrzeja Rizo (ok. 1421- ok. 1495)i jego syna, Mikołaja. Zostawili oni sporo reprodukcji znanych na Krecie obrazów(także z Lassithi) oraz koncepcji własnej. Ustalono, że z ręki Andrzeja Rizo wyszły między innymi następujące głośne, znane w świecie obrazy, do dzisiaj istniejące: w Tetimo na Krecie, w Bari w kościele Św. Mikołaja, we Fiesole, Farmie, na Patmos,w Ston w Dalmacji i w Princeton w USA. Niektórzy uczeni byli skłonni przyjąć, żeobraz rzymski pochodzi również z tej samej ręki. Jednak istotnie badania obrazuzdają się wskazywać, że jest on znacznie wcześniejszy.

3) Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie: Przez szereg lat aż do zburzenia kościoła Św. Mateusza przy cudownym obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy - a więc w latach 1499-1808, wisiały przy świętym wizerunku dwie tablice: jedna z napisem łacińskim, druga włoskim, opisujące dzieje obrazu. Jest w nich mowa, że zostały one wykradzione z Krety przez pewnego rzymskiego kupca i przywiezione do Rzymu dnia 27 marca 1499 roku. Po śmierci kupca obraz przeniesiono do kościoła augustianów św. Mateusza, który znajdował się przy ich klasztorze na via Merulana na wzgórzu eskwilińskim pomiędzy Bazyliką Matki Bożej Większej a Bazyliką Św. Jana na Lateranie. Tu ponad 300 lat doznawał czci od ludu rzymskiego. Musiał być ten obraz znany, skoro Giovanni Antonio Bruzio (1610-1690) w swoim monumentalnym dziele o zabytkach Rzymu poświęca mu 69 stron.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gosia
  31.08.2016 20:39
  Kochana Matko Maryjo. Matko Nieustająca Pomocy Proszę by Mariusz się jeszcze dziś do mnie odezwał, boje się, że na nowo go straciłam a niechce tego.
 • Pati
  25.06.2017 17:55
  Matko Nieustająca Pomocy Proszę wpomóż i wysłuchaj,weprzej w znanej Tobie sprawie.Ulecz,wysłuchaj wstaw się przed Jezusem,pokieruj.
 • Genowefa
  25.06.2017 17:58
  Matko Boża NIeustającej pomocy proszę Cię o porawienie moich wynikow kri o uzdrowienie
 • wołający na puszczy
  27.06.2017 08:35
  Myślę, że m.in dlatego iż szczególna estymą darzę ten obraz i poświęciłem mu wiele czasu, otrzymałem kiedyś specjalną łaskę światła na jego temat i chciałbym się tym podzielić tutaj.Szczególnie to, czego tutaj nie opisano.Obraz nazwano tak ze względu na cuda i łaski otrzymane podczas modlitw przy nim. Czym on jednak jest jeśli zapytamy o tematykę ?.Kto się dokładnie przyjrzy , zobaczy że archaniołowie pokazują Jezusowi narzędzia Jego męki .Jeden ukazuje krzyż i gwoździe , a drugi włócznię i kij z nadzianą na niego gąbką z octem. Jezus na tym obrazie nie tylko na to patrzy, ale jest w tym zasłuchany. Niniejszym należałoby go zatytułować : " Objawienie Męki Pańskiej" lub " Obudzenie Mesjasza". Dalej : W prawicy Bożej Rodzicielki spoczywają obie rączki Jezusa i zaciskają się na niej - w Piśmie św.ręka jest metaforą czynu, co oznacza że Chrystus splata swoje dzieło odkupienia i zbawienia świata z Jej wspomożeniem . Tutaj nazwanie " MB Nieustającej Pomocy "jest jak najbardziej uzasadniona.Ponadto mówi to ( autor obrazu jest bez cienia wątpliwości natchniony od Ducha Świętego), że ci którzy nazywają Matkę Jezusa współodkupicielką - czynią słusznie. Następny szczegół.Tutaj w artykule napisano ,że obie nóżki Jezusa są bose. Nieprawda .Lewa stopa jest obuta w sandałek a z prawej sandałek zwisa na rzemyku. I to jest najgłębsza wymowa tego obrazu , czego nikt dotąd nie odczytał prawidłowo. Aby naprowadzić na prawidłowy tor myślenie o tym , trzeba znać ten fragment z ks. Rut :" A taki był dawniej zwyczaj w Izraelu co do prawa wykupu i co do zmiany: aby zatwierdzić całą sprawę, zdejmował człowiek swój sandał i dawał drugiej stronie. Taki był sposób zaświadczania w Izraelu. 8 Powiedział ów krewny do Booza: «Nabądź dla siebie moje prawo wykupu», i zdjął swój sandał. 9 Wtedy powiedział Booz do starszyzny i do całego ludu: «Świadkami jesteście, że nabyłem z rąk Noemi to wszystko, co należało do Elimeleka, i wszystko, co należało do Kiliona i Machlona. " . Natchniony autor tego obrazu ,użył tego zwyczaju do zapisania na tym szczególe , wolę Chrystusa względem patrzącego na ten obraz :" Nabądź dla siebie Moje prawo wykupu".Jest to zaproszenie do naśladowania Jezusa i udział w dziele zbawienia i odkupienia świata .Na koniec ciekawostka o tym i o innych twórcach natchnionych - to kościół z Apokalipsy , przed którym Chrystus postawił " drzwi otwarte".Jak widzicie nikt ich nie może otworzyć ani zamknąć , bez" odźwiernego ".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3