Pod takim hasłem rozpoczyna się dziś w Sulejówku koło Warszawy zebranie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Dyrekcja krajowa i diecezjalni moderatorzy Papieskich Dzieł Misyjnych podsumują działalność misyjną w 2008 roku. Będzie też mowa o roli i znaczeniu Centrum Formacji Misyjnej, obchodzącego w tym roku jubileusz 25-lecie istnienia.
Coroczne spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych jest związane przede wszystkim ze statutowym wymogiem przedstawienia sprawozdania duszpasterskiego i finansowego z działalności dzieł. W Polsce od wielu lat posiedzenie Rady odbywa się pod koniec drugiej dekady lutego w Sulejówku koło Warszawy. W tym roku zaplanowano go w dniach 16-17 lutego.
- To zebranie uświadamia nam, na jakim etapie pracy jesteśmy, co daje nam satysfakcję, a co może budzić rozczarowanie czy oceny krytyczne – mówi o zebraniu dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Jan Piotrowski. Dodaje, że celem spotkania jest bilans tego co dzieje się, jeśli chodzi o działalność PDM, na terenie poszczególnych diecezji i całego kraju.
W pierwszym dniu spotkania sekretarze poszczególnych dzieł: Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła, Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i Papieskiej Unii Misyjnej, przedstawią działalność animacyjną i formacyjną swoich sekretariatów. - Zostanie też przedstawiony raport finansowy, z którego dowiemy się, jakie środki mogą być przekazane na rzecz młodych Kościołów – mówi ks. Piotrowski. Kwota ta zostanie przesyłana do Stolicy Apostolskiej.
Oprócz pierwszej, sprawozdawczej części spotkania, zaplanowano też część drugą, poświęconą formacji misjologicznej dyrektorów. Już w pierwszym dniu zebrania konferencję na temat: „Głosić Ewangelię życia jak św. Paweł Apostoł – wyzwania animacyjne dyrektora diecezjalnego PDM” wygłosi biskup diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. On również będzie przewodniczył tego dnia Mszy św. wieczornej. Po Eucharystii, uczestnicy spotkania podejmą dyskusję związaną z działalnością Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które w tym roku będzie przeżywało 25-lecie swojej działalności.
W drugim dniu obrad, 17 lutego, do uczestników spotkania dołączą przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich. Zgromadzeni podejmą problem powołań na rzecz misji oraz działalności Centrum Formacji Misyjnej. Konferencję na temat teologicznego i kościelnego znaczenia CFM w Polsce wygłosi ks. prof. Jan Górski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W spotkaniu udział weźmie również bp Wiktor Skworc, który jako przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz członek Kongregacji Ewangelizacji Narodów przedstawi swój punkt widzenia dotyczący Centrum Formacji Misyjnej i wyzwań, które ono stawia przed biskupami, ich delegatami do spraw misji oraz tymi, którzy kierują Centrum na co dzień. Obecny podczas spotkania będzie również ks. Tomasz Atłas, sekretarz Komisji KEP ds. Misji, która powołała CFM.
W związku z tym, że w roku 2009 obchodzony jest jubileusz 120-lecia założenia Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i 80-lecia przybycia go do Polski, jedna z konferencji będzie poświęcona abp. Władysławowi Michałowi Zaleskiemu, propagatorowi Dzieła.
***
PDM w Polsce spotykają się zwykle 2 razy w roku. Wieloletnią tradycją jest też doroczne zebranie krajowych dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych całej Europy. Najbliższe będzie miało miejsce w Centrum Kulturalnym ojców barnabitów w Warszawie, w dniach od 19 do 23 marca br. Nie jest to pierwsze takie spotkanie w Polsce. 11 lat temu zorganizowano je w Konstancinie. Gospodarzem był wówczas ks. prał. Antoni Kmiecik, ówczesny krajowy dyrektor PDM.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.