Franciszkańskie przesłanie dzisiaj

Gdyby św. Franciszek wrócił na ten świat dzisiaj, to jestem pewien, że nie rozpocząłby od mówienia o pani ubóstwie, ani o bracie słońcu czy księżycu, ale wykrzyczałby imię Jezusa Chrystusa – mówił do zgromadzonych licznie franciszkanów br. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja domu papieskiego podczas Kapituły Namiotów w Wieliczce.

Kapituła i wizyta brata Raniero wpisała się w ogólnopolskie obchody 800 – lecia ustnego zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu, które miały miejsce w Krakowie. Trwał przez pięć dni od 30 IX do 4 X. Data nie była przypadkowa gdyż noc z 3 na 4 października jest obchodzona w zakonach franciszkańskich jako noc, kiedy św. Franciszek umierał i przechodził z ziemi w kochające ramiona Ojca – tzw. Transitus. Z kolei 4 października przypada liturgiczne wspomnienie św. Franciszka.

Było to niezwykłe wydarzenie, szczególnie ważne dla trzech męskich gałęzi zakonu franciszkańskiego: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Kapucynów i Braci Mniejszych Konwentualnych. Ale obchody były otwarte również na ludzi świeckich, którzy także licznie przybyli. W tym czasie ulicami Krakowa przechadzało się o wiele więcej niż zwykle zakonników w brązowych i czarnych habitach, z kapturami lub bez; uśmiechniętych, rozśpiewanych, z radosną nowiną o Jezusie Chrystusie na ustach. Był to bogaty czas obfitujący w liczne wydarzenia kulturalne, naukowe, artystyczne, ale przede wszystkim był to czas głębokiej i duchowej odnowy, która wydaje owoce.

Wyjątkowy Jubileuszu obudził pytanie o franciszkańskie przesłanie dzisiaj, jakie ono jest?; czy we współczesnym świecie, „teraz” jest miejsce na wartości jakimi żył 800 lat temu św. Franciszek i jego współbracia, a jeśli jest, to czym zachwyca, co sprawia, że jest ponadczasowe i uniwersalne?
Pytania te sprawiły, że w związku z jubileuszem powstał film Teraz św. Franciszek autorstwa Daniela Musioła, prezesa Fundacji Nowego Filmu.

Gdyby powiedzieć, że jest to film o Jubileuszu 800-lecia, to byłoby to za mało. Niewątpliwie zawiera zdjęcia z miejsc, gdzie odbywały się obchody, lecz w tej scenerii autor sięga głębiej, pyta o aktualność Franciszkowego przesłania, i szuka odpowiedzi. Bohaterami, a równocześnie tymi, którzy podjęli próbę odpowiedzi są bracia franciszkanie. Materiał zawiera 17 - minutowy reportaż przeplatany wywiadami z braćmi i ubogacony ciekawą muzyką w wykonaniu zespołu San Damiano z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz 43 - minutowe wystąpienie br. Raniero Cantalamessy w Wieliczce podczas Kapituły Namiotów. Ukazuje, to co stanowiło sedno jubileuszu, a mianowicie spojrzenie na św. Franciszka dzisiaj. Co powiedziałby nam Biedaczyna z Asyżu?

Analizy franciszkańskiego przesłania w obecnej kulturze dokonał br. Raniero Cantalamessa i dotknął korzenia zagadnienia – Jezusa Chrystusa. To On jest tym, który uwiódł i zachwycił św. Franciszka, a ten z kolei, rażony Jego miłością niósł ją światu. I jeśli tu i teraz stawiamy sobie przed oczami św. Franciszka z Asyżu, to stawiamy przed sobą radykalne życie Ewangelią, a nasze spojrzenie nie może się zatrzymać na samej tylko osobie wielkiego świętego, ale poprzez jego osobę dotrzeć do żywej osoby Jezusa Chrystusa. Dlatego pytanie o św. Franciszka w naszej kulturze jest pytaniem o miejsce jakie w tej kulturze zajmuje Jezus Chrystus.

Powie dalej brat Raniero: Dokonuje się spekulacji na osobie Jezusa Chrystusa, żeby zdobyć sobie popularność więc może się wydawać, że Jezus jest bardzo obecny w kulturze naszych czasów, ale jeżeli popatrzymy na płaszczyźnie wiary, zauważymy niesamowitą nieobecność Chrystusa. Stąd nie bez powodu autor tytułując film użył trybu rozkazującego – teraz św. Franciszek! chcąc dać jasną odpowiedź na zadawane wcześniej pytania. Do odnalezienia głębi tej odpowiedzi zaproszony jest każdy oglądający ten zapis, a z pewnością do takich poszukiwań film wzywa i nie tylko on, ale także niezwykły Jubileusz, który był darem Bożej opatrzności.

Film został wydany przez Fundację Nowego Filmu i można go zamawiać poprzez kontakt z Fundacją, a także na stronie Fundacji www.dobrefilmy.eu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9