Kurs teologiczny dla biskupów.
Tradycyjnie od 27 lat w Rio de Janeiro odbywa się w tych dniach kurs teologiczny dla biskupów brazylijskich. Na konferencję przybyli prelegenci z całego świata, m. in. nowy prałat Opus Dei Fernando Ocáriz, wicedyrektor Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie Francesco Botturi, oraz o. Francisco Paton OFM, kustosz Ziemi Świętej. Temat tegorocznego spotkania to: „Ateizm: aktualne formy i wyzwania dla ewangelizacji”.
Gospodarz spotkania kard. Orani João Tempesta zauważa, że tematyka kursu jest bardzo interesująca i z pewnością pomoże biskupom, w tym okresie występowania tylu kontestacji i trudności, prowadzić ewangelizację, szczególnie w dużych miastach i wobec systemu komunikacji, zwykle interpretującego w sposób pejoratywny wszelkie przejawy i praktyki religijne.
„Związek człowieka z boskością, daleko od okaleczania czy poddawania go zniewoleniu, wychodzi na spotkanie z jego najgłębszym pragnieniem szczęścia i wieczności. Ten związek czyni człowieka wolnym, tak aby mógł realizować się jako byt żyjący w immanencji i konstytutywnie otwartym na transcendencję” – podkreśla arcybiskup Rio de Janeiro.
Nauczanie ostatnich trzech papieży ukazuje Kościół szanujący człowieka w jego kompletności. Pojawia się pytanie, czy Brazylijczyk żyjący w wielkich miastach i będący pod wpływem konsumpcji, utylitaryzmu i laickiej indoktrynacji będzie potrafił otworzyć się na transcendencję?
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.