Do Asyżu przyjeżdżają goście z całego świata, by wziąć udział w jubileuszowej modlitwie o pokój, zorganizowanej w 30. rocznicę tej niezwykłej tradycji, którą zapoczątkował 27 października 1986 r. Jan Paweł II.
Do Asyżu przyjeżdżają goście z całego świata, by wziąć udział w jubileuszowej modlitwie o pokój, zorganizowanej w 30. rocznicę tej niezwykłej tradycji, którą zapoczątkował 27 października 1986 r. Jan Paweł II. Zaprosił on wtedy przywódców religijnych do miasta św. Franciszka. Tegoroczne spotkanie, w którym 20 września weźmie też udział Papież Franciszek, odbywa się pod hasłem: „Spragnieni pokoju”. O atmosferze i znaczeniu tego wydarzenia mówi o. Ryszard Stefaniuk OFMConv:
„Asyż przygotowuje się od wielu tygodni na to wyjątkowe spotkanie. Zjeżdżają się już pierwsi goście, a przed naszą bazyliką jest budowane podium dla przedstawicieli religii z całego świata. Dzisiaj wieczorem odbędzie się koncert, który zainauguruje te dni dialogu religii i kultur. Jest to wyjątkowe spotkanie nie tylko z punktu widzenia różnych wyznań. Duch św. Franciszka łączy bowiem wszystkich w idei pokoju. Tak więc to spotkanie jest bardzo ważne ze względów społecznych, ponieważ świat, a szczególnie Europa, przeżywa obecnie obawy związane z napływem imigrantów oraz groźbą wojen. Stąd idea pokoju wychodząca z tego małego miasteczka jest bardzo ważna dla wszystkich” – powiedział o. Stefaniuk.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.