Przestroga kard. Müllera

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary z dwóch wywiadach skrytykował zachodni katolicyzm w wersji light.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller w wywiadzie dla francuskiego magazynu katolickiego «Famille Chretienne» oraz w wypowiedzi na łamach weekendowego wydania niemieckiej gazety «Rheinischen Post» skrytykował występującą wśród katolików na Zachodzie, zafałszowaną,  jak to nazwał lekką wersją katolicyzmu. Ogranicza się ona jedynie do formalnego kultu oraz wybiórczego akceptowania nauki Kościoła. W katolicyzmie natomiast, podkreślił, chodzi o coś znacznie więcej. Chodzi o to,  aby w procesie odnowy odrzucić „starego Adama” i ożywić w sobie nowego człowieka napełnionego Łaską Boga.

Kardynał zwrócił uwagę, że szczególny obowiązek w dzisiejszych czasach spoczywa na biskupach. Powinni być oni przykładem mężnego wyznawania wiary. Umacniać wiernych nie tylko słowem, ale także przykładem swego życia. Mentalnie powinni być gotowi, aby w szczególnych okolicznościach nawet oddać życie za Kościół. „Biskupi powinni być męczennikami”  nawet w Europie, powiedział wprost prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Takie świadectwo, dodał,  daje nam wielu chrześcijan, wiernych oraz biskupów na całym świecie. Dlatego właśnie w Europie, powinniśmy być także chrześcijanami odważnymi.

Kard. Müller wyraził zaniepokojenie z powodu dyskusji o możliwości dopuszczenia do Komunii świętej osób rozwiedzionych.  Jak podkreślił, nauczanie Kościoła nie może być inne aniżeli praktyka duszpasterska. Tych obu rzeczy nie można nigdy od siebie oddzielać, gdyż tworzą jedność. Kościół może się zmieniać i dostosować jedynie w sprawach ziemskich, regulowanych prawami tego świata. Nie może tego jednak robić w odniesieniu do istoty swego nauczania. „ Bożych prawd, nie wolno nam zmieniać”, podkreślił kard. Müller, który od 2012 r. stoi na czele Kongregacji Nauki Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Kat
  28.03.2015 22:04
  To delikatne stwierdzenie, W Stanach wlasnie zwolnili nauczycileke ze szkoly katolickiej za wyrazenie opinii o zarezerwowaniu definicji malzenstwa dla obu plci wylacznie. To po interwencji nauczycielki - w tej szkole! LTG.. Biskup popiera - wyrzucenie teolozki. http://www.crisismagazine.com/2015/time-war
 • Barbara 49 lat
  29.03.2015 08:24
  Opatrznosc czuwa,
  Bo juz się robi nie dobrze od tej " lekkości " bytu
  I jakby nikt nie protestował??????

  Dzięki ! Dzięki!
 • observer
  29.03.2015 11:30
  Tylko zniesienie celibatu spowodowac moze odrodzenie sie i takze oczyszczenie katolickiego Kosciola.
  Walczmy o to !
 • sceptyk
  31.03.2015 15:08
  Przez dlugi czas obserwuje dzialanie kosciola i nie rozumiem czemu zamiast przyciagac ludzi, pokazywac swoja ludzka twarz i milosc robi wiele, dokladnie na odwrot?
  Jak nie walka z jakims gender, in-vitro (by nie miec dzieci ktore cementuja zwiazek dajac mu sens) to potepianie ludzi ktorym nie udalo sie w zyciu osobistym i za to sa jeszcze karani w miejscu w ktorym szukaja pocieszenia oraz nadziei.
  Trzeba umiec wywazyc co jest lamaniem doktryny a co spojrzeniem po ludzku na wiernych bo nie beda czekac wieki na zmiany. Coraz mniej ich zostanie, jednak chyba nie o to chodzi by podcinali sobie galaz duchowni na ktorej siedza ??
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9