Wierni w Brzeszczach modlą się w intencji strajkujących i godnego rozwiązania sporu.
Specjalne nabożeństwa w intencji strajkujących górników oraz modlitwy o to, by pomyślnie i godnie rozwiązać trwający spór społeczny – zapowiadają na niedzielę 11 stycznia proboszczowie parafii w Brzeszczach koło Oświęcimia. Górników z KWK „Brzeszcze”, strajkujących z powodu rządowych planów likwidacji kopalni, wsparło kilkuset mieszkańców gminy, którzy 9 stycznia przyszli pod bramę brzeszczańskiego zakładu, by wyrazić swą solidarność z protestującymi.
„Tak jak nie można wyobrazić sobie istnienia parafii bez kościoła, tak trudno wyobrazić sobie istnienie naszej gminy bez kopalni, która dotychczas była główną «żywicielką» całej okolicy” – podkreślił ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii w Jawiszowicach-os. Brzeszcze, do której należy duża część strajkujących górników. „Determinacja strajkujących pod ziemią górników wynika z troski o swoje rodziny, o przyszłość ich dzieci. Dlatego też codziennie będziemy odprawiać Msze święte i modlić się o pomyślne rozwiązanie problemów dotyczących kopalni” – dodał. Kapłan przypomina, że „kościół jest duchowym sercem parafii, a kopalnia sercem gospodarczym i ekonomicznym całej Gminy”.
W niedzielę, 11 stycznia, po każdej Mszy św. w parafii na os. Brzeszcze odbędą się specjalne nabożeństwa. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem – przez wstawiennictwo patronki parafii Matki Bożej Bolesnej oraz patronki górników św. Barbary – wierni modlić się w intencji strajkujących, ich rodzin, wszystkich pracowników oraz o uratowanie przeznaczonej do likwidacji kopalni.
Także ks. Kazimierz Kulpa, proboszcz parafii św. Urbana w Brzeszczach, na terenie której znajduje się kopalnia zapowiada niedzielne modlitwy w intencji jak najszybszego i godnego rozwiązania trwającego sporu. Proboszcz zachęca mieszkańców do wspólnej modlitwy. „W związku z trudną sytuacją, jaka zaistniała w górnictwie, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji mądrego i służącego dobru wspólnemu rozwiązania tej kwestii” – podkreślił. W sobotę o 17.00 odprawiona zostania Msza św. w tej intencji.
9 stycznia w zagrożonych likwidacją kopalniach – w małopolskiej KWK „Brzeszcze”, oraz w śląskich – KWK „ Bobrek-Centrum”, „ Sośnica-Makoszowy” i „Pokój”, protestowało ok. 1,5 tys. górników. Prawie 700 z nich przebywa na głębokości ok. 640 metrów w kopalni w Brzeszczach.
Związkowcy z branży górniczej zapowiadają rozszerzenie akcji protestacyjnej na cały region śląsko-dąbrowski.
Kopalnia „Brzeszcze” powstała w 1903 r. Zatrudnia obecnie ponad 2,1 tysiąca ludzi. Jest najbardziej metanową kopalnią Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wszystkie jej pokłady zaliczane są do IV kategorii zagrożenia metanowego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.