Marsz pokojowy zorganizowany przez nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i średnich przeszedł 29 listopada 2014 r. przez miasto Rumbek w Sudanie Południowym.
W obliczu trwającego w tym kraju konfliktu zbrojnego, w którym cierpią ludzie bezbronni, najmłodsi postanowili zająć stanowisko i nieść światu orędzie pokoju. Młodzież zaprezentowała swoje umiejętności muzyczne, grając na wielu różnych instrumentach. Niosła przesłanie pokoju, wypisane na transparentach tak po angielsku i arabsku, jak w miejscowym języku dinka, wzywając do zaprzestania wojny domowej, która wciąż zbiera krwawe żniwo na wschodzie i północy kraju. Marsz pokojowy rozpoczął się na placu wolności. Dzieci i młodzież przeszły ulicami miasta Rumbek w godzinach przedpołudniowych. Marsz zakończył się w jednej ze szkół średnich.
Także biskupi Sudanu Południowego w wydanej na Adwent 2014 r. broszurze zatytułowanej „Bóg wzywa nas do uzdrowienia, nadziei i budowania naszego narodu” zwrócili się z przesłaniem do wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli. Czytamy w nim: „Jako biskupi stwierdzamy bez wahania i lęku, że obecny konflikt wewnętrzny i wojna domowa są złem i muszą się natychmiast, bezwarunkowo i niezależnie od jakichkolwiek racji po obu stronach zakończyć. Wzywamy wszystkich przywódców politycznych, wszystkich oficerów wojska, każdego żołnierza w każdym stopniu, wszystkie osoby cywilne, niezależnie od tego, czy są po stronie obecnego rządu, czy też w opozycji, by przestać się wzajemnie zabijać. To jest niemoralne. Pytanie, jakie powinniśmy sobie dziś postawić, brzmi: «Czy mam na tyle dobrej woli, by zaprzestać przemocy i doprowadzić do pojednania i pokoju?”. Słowa biskupów dały nowy impuls, wniosły wiele optymizmu i rozpaliły na nowo serca misjonarzy i wiernych Sudanu Południowego.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.