72. rocznica śmierci w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau Edyty Stein - karmelitanki św. Teresy Benedykty od Krzyża, przypada w sobotę. To pierwsza Żydówka, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana.
Edyta Stein została wyniesiona na ołtarze w 1998 r. Rocznica jej śmierci jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu. Wieczorem mszę św. w kaplicy oświęcimskiego klasztoru karmelitanek odprawi ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Roman Pindel.
Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w pobożnej rodzinie żydowskiej. Jako nastolatka uważała się za ateistkę. Studiowała germanistykę, historię i psychologię w rodzinnym mieście. Była filozofem. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 roku została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.
2 sierpnia 1942 roku zakonnica została aresztowana przez Gestapo i osadzona w Amersfoort, a dwa dni później przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork. 7 sierpnia wyruszył stamtąd transport do Auschwitz. Niemcy deportowali w nim blisko tysiąc Żydów, wśród nich kilkudziesięciu ochrzczonych, m.in. siostry i braci zakonnych w habitach, a także siostrę Edyty - Różę.
Po selekcji na rampie kolejowej znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, tak zwanej Judenrampe, do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałe osoby, w tym Edytę Stein i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau: czerwonym lub białym domku. Ofiary czekały na śmierć w niewielkim lasku na terenie obozu.
Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku, a 11 lat później kanonizował.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.