Caritas Polska rozpoczyna zbiórkę funduszy na środki medyczne dla mieszkańców Gazy. O pomoc dla miasta znajdującego się w dramatycznej sytuacji humanitarnej apeluje Caritas Internationalis.
Agencja ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie wraz z palestyńskim Ministerstwem Zdrowia zwróciły się do Caritas Jerozolima o wsparcie i koordynację pomocy poszkodowanym, którzy przebywają w placówkach medycznych. Stale rośnie liczba pacjentów wymagających leczenia, a instytucje państwowe nie są w stanie samodzielnie odpowiedzieć na kryzys. Caritas wraz z Ministerstwem Zdrowia identyfikuje potrzeby szpitali w Gazie; instytucje opracowały listę niezbędnych leków oraz środków medycznych.
W Gazie pracuje 17 osobowy zespół Caritas Jerozolima, który zajmuje się świadczeniem pomocy medycznej oraz dystrybucją pakietów żywnościowych, higienicznych i wody pitnej.
Sabbagh Ameen - Pracownik Caritas Jerozolima przebywający w Gazie relacjonuje: „Po trzech tygodniach wojny, w Gazie nie ma życia, jest wielu zabitych i rannych. Ponad 200 000 osób musiało opuścić swoje domy. W Gazie nie ma prądu, nie ma internetu, brakuje czystej, pitnej wody. Boimy się nocnych nalotów i bombardowań, dzieci są szczególnie przerażone”.
Zebrane przez Caritas Polska środki finansowe zostaną przekazane do Caritas Jerozolima, ta zaś zakupi niezbędne medykamenty i przekaże je do zespołu Caritas w Gazie. Akcja SZPITAL DLA GAZY będzie prowadzona od 04.08 do odwołania.
Akcję można wspomóc:
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.