Obrona rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny oraz wezwanie do pokoju na kontynencie afrykańskim i na całym świecie to dwa najważniejsze tematy poruszone w komunikacie końcowym z obrad Stowarzyszenia Konferencji Episkopatów Wschodniej Afryki.
Spotkanie odbyło się w stolicy Malawi Lilongwe (16-26 lipca) pod hasłem „Nowa ewangelizacja przez prawdziwe nawrócenie i świadectwo chrześcijańskiej wiary”.
Biskupi Czarnego Lądu zwracają uwagę na zagrożenia dla rodziny, jakie niosą współczesne tendencje kulturowe. Tymczasem właśnie w podstawowej komórce społecznej należy dostrzegać „Kościół domowy”, który przekazuje kolejnym pokoleniom wiarę i podstawowe wartości. Podczas obrad nie zabrakło refleksji nad sytuacją polityczną wschodniej części kontynentu, w tym nad konfliktami w Sudanie i Sudanie Południowym oraz w Somalii. Biskupi zaapelowali do ludności tych krajów o wysiłki na rzecz pokoju, zwracając przy tym uwagę na rolę lokalnych Kościołów. „Wzywamy wszystkich zwierzchników religijnych do podjęcia drogi poszanowania i wzajemnego dialogu” – czytamy w dokumencie Stowarzyszenia Konferencji Episkopatów Wschodniej Afryki.
Biskupi podjęli też szereg zagadnień szczegółowych związanych z ewangelizacją, w tym rolę nowych mediów społecznościowych oraz katolickich ośrodków wychowawczych. Jest to istotne szczególnie w odniesieniu do młodego pokolenia Afrykańczyków, którym należy przekazywać chrześcijańskie wartości, a zarazem chronić ich przed manipulacjami, kryjącymi się często za nowymi technologiami komunikacji.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.