Nadzieje i koszty społecznych in vitro

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbyła się wczoraj konferencja naukowa o nadziejach i kosztach społecznych in vitro. Organizatorem wydarzenia był Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych oraz Katedra Bioetyki i Etyki Społecznej Wydziału Teologicznego opolskiej uczelni.

Uczestniczący w konferencji abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów Episkopatu ds. Bioetycznych mówił o „Antropologicznych podstawach bioetyki”. Podkreślił, że potrzeba dziś antropologii integralnej, w przeciwieństwie do coraz częściej stosowanej antropologii redukcjonistycznej, która sprowadza człowieka do jednego aspektu.


Z kolei prof. Michał Królikowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości z niepokojem zauważył, że w debacie nt. in vitro brak dziś zrozumienia problematyki moralnej tej procedury. „Jesteśmy w stanie dość powszechnie przyzwolić na stosowanie procedury in vitro przez innych, którzy chcą mieć dziecko, a nie mogą go mieć. I my to pragnienie dziecka rozumiemy i przyzwalamy, żeby ktoś w swojej prywatności mógł je zrealizować za pośrednictwem in vitro, to jest zgoda na to, że normy moralne się redukuje, że prywatyzuje i akceptuje się czyjeś wybory moralne. Taki jest dzisiaj stan rzeczy i jeżeli nie nastąpi zmiana polegająca na tym, że uznamy in vitro za procedurę naruszającą uniwersalne wartości, to nie ma możliwości tworzenia jakichś bardziej ochronnych praw w stosunku do dziecka poczętego” – powiedział prof. Michał Królikowski.

Podczas konferencji dyskutowano także o wpływie zapłodnienia pozaustrojowego na ludzkie geny czy nowoczesnej diagnostyce i leczeniu niepłodności.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10